Головна  →  Новини  →  27 березня 2019

День Х: як реалізувати своє виборче право

День Х: як реалізувати своє виборче право

31 березня 2019 року в Україні пройдуть чергові вибори Президента України. За кого саме віддати свій голос – справа кожного. Однак, не менш важливим є те, як зробити це правильно й не дозволити маніпулювати своєю необізнаністю.

Обізнаний – значить, захищений

Щоб пояснити українцям основні нюанси реалізації свого виборчого права, Мін’юст разом із Центральною виборчою комісією розпочали всеукраїнську правопросвітницьку кампанію «Я маю право голосу!», покликану пояснити українцям основи виборчого процесу та допомогти, у разі необхідності, захистити свої права.

Перш за все, потрібно знати, як проходить процес голосування на виборчих дільницях. Для того, щоб у день виборів проголосувати на виборчій дільниці, обов’язково слід мати з собою документ, який підтверджує громадянство України. Є кілька варіантів:

  • паспорт;
  • військовий квиток (якщо йдеться про військовослужбовців);
  • тимчасове посвідчення громадянина України.

Далі потрібно отримати бюлетень і поставити свій підпис на контрольному талоні у визначеному місці та в списку виборців. Лише після цього ви зможете заповнити його в кабіні для таємного голосування й упустити у виборчу скриньку.

Процедура ніби проста. Однак, чи можете ви стовідсотково бути впевненими в тому, що вибори пройдуть без порушень? Звичайно, хотілося б, щоб все було ідеально, прозоро й чесно. А якщо ж ні? Саме тому варто слідкувати, щоб на виборчій дільниці не траплялися ексцеси. Зокрема йдеться про такі моменти:

  • Бюлетень видається особі без попередньої перевірки документа, що підтверджує українське громадянство.
  • У кабіні для таємного голосування перебувають кілька осіб.
  • Бюлетені виносяться за межі виборчої дільниці.
  • У виборчу скриньку кидають не один, а кілька бюлетенів.
  • Бюлетені видають не члени виборчої комісії, а сторонні особи.

За ці порушення передбачена кримінальна відповідальність. Йдеться про покарання у вигляді штрафу від 1700 грн до 5100 грн, виконання виправних робіт терміном до 2 років, а також обмеження волі терміном до 3 років. А ось більш суворі наслідки чекатимуть на тих, хто вирішить пошкодити виборчі скриньки. Таким сміливцям загрожує позбавленням волі терміном від 5 до 7 років, а також позбавлення права обіймати певні посади.

Однак, щоб винні понесли відповідальність, факт порушення потрібно зафіксувати, а тому про це обов’язково слід повідомити голову виборчої дільниці, офіційних спостерігачів, а також поліцейських.

За яких умов можна голосувати вдома?

До речі, проблем з голосуванням не має бути в тих, хто не може самостійно пересуватися. Щоб отримати можливість віддати свій голос вдома, до дільничної виборчої комісії потрібно звернутися з заявою, де вказати бажане місце голосування. До неї обов’язково слід додати медичну довідку про стан здоров’я. Зробити це можна особисто або попрохати про допомогу в родичів. Якщо ви плануєте голосувати вдома, слідкуйте за тим, щоб виборча скринька обов’язково була опломбована.

Насамкінець, відзначу, ставитися до вибору гаранта, звичайно, можна по-різному. Однак, як свого часу сказав американський критик Джордж Нейтан: «Погану владу обирають хороші громадяни, які не голосують». Саме тому будьте свідомими, не ігноруйте своє виборче право й слідкуйте за процесом голосування, адже саме від цього залежить прозорість виборів і, як наслідок, майбутнє всієї країни.

За інформацією pravo.minjust.gov.ua

Перейти до спискуВерсiя для друку