Обережно – кір!


Україні загрожує епідемія кору: у 6 регіонах зросли показники захворюваності.
Як повідомили у Центрі із контролю та моніторингу захворювань МОЗ України, на тлі загального зниження захворюваності, у 2016 році зареєстровано 102 випадки кору у 10 регіонах із них 3 – у Києві. Із 102 випадків кору 58 (56,8%) становили діти раннього, молодшого та середнього віку, з них 50 (86,0%) не щеплені згідно із Календарем, 5 дітей (8,6%) - із невідомими даними про щеплення. Решта 27 дітей старшого віку та підлітків, 17 дорослих – зі зниженим імунним статусом. У 2016 році від кору помер 1 дорослий (Дніпропетровська обл.).
Все вищезазначене є сигнальними ознаками наближення чергового епідемічного підйому кору в Україні на фоні низького рівня охоплення профілактичними щепленнями, що спостерігається в останні роки.
Довідково:
Кір (лат. morbilli) — інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. Хвороба характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами з боку дихальних шляхів, кон'юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини (плями Копліка) і папульозно-плямистим висипом на шкірі.
Способи зараження
Хворий на кір при кашлі, чханні, розмові виділяє у повітря мікроби. Якщо цим повітрям, навіть дуже короткий час, дихає дитина, яка ще не хворіла на кір, вона інфікується. Особливо небезпечний кір ддя маленьких дітей, у віці до 2 років, коли він може дати ускладнення, небезпечні для життя.
Хворий на кір заразний для навколишнього оточення протягом 10 днів із дня появи у нього перших ознак захворювання - нежиттю, кашлю і нездужання.
Симптоми
Інкубаційний період при кору становить від 7 до 21, рідше 28 днів. Початок захворювання гострий. У хворих з'являються симптоми інтоксикації, катаральні явища. Температура звичайно висока, турбує головний біль, слабкість, нежить, кашель, виникають симптоми кон'юнктивіту. До кінця першого — початку 2-го тижня хвороби на слизовій оболонці щоки виникають плями (слизова оболонка ніби посипана манною крупою). Плями тримаються 2 - 3 дні, іноді довше і зазвичай зникають із появою висипу. Перші елементи висипу з'являються за вухами і на обличчі, потім висип поширюється на тулуб і кінцівки. Елементами висипу є плями — папули (горбики), що виступають над поверхнею шкіри. Зникнення висипу відбувається у зворотній послідовності, тобто він починає згасати спочатку на кінцівках, потім на тулубі і нарешті на обличчі. Після зникнення папул на деякий час залишаються пігментні плями.
Необхідно пам'ятати, що на кір хворіють не лише діти, а і дорослі, причому у них хвороба перебігає, як правило, важче. У більшості випадків кір перебігає сприятливо, але при розвитку ускладнень, особливо енцефаліту і менінгоенцефаліту, можливі летальні наслідки.
Профілактика
Здійснюють своєчасне виявлення та ізоляцію хворих. Дезінфекцію проводять у осередку як під час активності його, так і заключну.
Основним засобом профілактики є протикорова вакцина MMR (КПК), що забезпечує захист від захворювання. Згідно із інформацією ВООЗ, вірус кору припиняє циркуляцію у популяції і нових випадків захворювання не виникає, якщо вакцинацією проти кору охоплено 95 % популяції.
Основний захід у боротьбі із поширенням кору - це виключення контактів здорових дітей із хворими. Хвора дитина не допускається у дитячі заклади (дитячий садок, школу, поліклініку), її не можна возити у громадському транспорті, не слід ходити із нею в гості і допускати інших дітей до себе у квартиру.
Про кожен випадок кору у квартирі або в сім'ї батьки повинні негайно оповістити установи, які відвідують діти. Своєчасно отримавши таке повідомлення, медичний працівник може попередити розвиток кору в установі та захистити дитячий колектив від важкого захворювання.
Спалахи кору у світі
Нідерланди (1999-2000)
Спалах у релігійній спільноті і школах в Нідерландах ілюструє вплив кору на невакциноване населення. Населення у декількох провінціях, де сталися спалахи, мало високий рівень імунізації, за винятком однієї із релігійних спільнот, яка традиційно не сприймає вакцинацію. Серед 2961 випадків кору було 3 смерті і 68 госпіталізацій. Це доводить те, що кір може бути важким зхворюванням і приводити до смерті навіть у індустріальних країнах.
Ірландія (2000)
Із кінця 1999 по літо 2000 тривав спалах кору у Північному Дубліні (Ірландія). У цей час середній по країні рівень імунізації впав нижче 80 %, а у Північному Дубліні становив близько 60 %. Сталося більш ніж 100 випадків госпіталізації із більш ніж 300 випадків хвороби. Три дитини загинули, а деякі були важко хворі, деяким для одужання знадобилася штучна вентиляція легень.
Румунія (2016-2017)
У Румунії відбулася епідемія, вогнище якої розповсюдилося за допомогою кочового населення, за осінь 2016 — зиму 2017 від кору померло 22 особи та інфіковано тисячі. За словами місцевого міністра охорони здоров'я, Флоріна Богуда, у країні першою вакциною щеплено лише 80 %, другою - лише 50 %.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх дітей! Вчасно вакцинуйте їх від кору!
За інформацією Центру здоров’я Дніпровського району міста Києва