Профілактика онкозахворювань - перший шаг до здоров’я


На питання відділу з питань інформаційної політики щодо профілактики онкозахворювань за допомогою скринінгових досліджень відповідає директор Консультативно - діагностичного центру Дніпровського району м. Києва, головний районний позаштатний терапевт Дніпровського району Седченко Ірина Володимирівна.
Ірино Володимирівно, розкажіть, будь ласка, що таке скринінгові дослідження в медицині ?
Реформування охорони здоров’я, в першу чергу, направлено на впровадження профілактичних заходів по виникненню захворювань та формуванню здорового способу життя. Онкологічні захворювання посідають друге місце в структурі смертності. Сучасна медицина спроможна вилікувати злоякісні пухлини більшості локалізації, якщо їх діагностовано на ранній стадії, що стає можливим завдяки впровадженню скринінгових програм, які успішно працюють в багатьох країнах світу. Термін «скринінгове дослідження» (від англ. Screening - просіювання) в медицині означає метод масового обстеження.
Яка роль лікаря первинної ланки в профілактиці онкологічних захворювань?
В умовах реформування галузі охорони здоров'я потребує оптимізації маршрут пацієнта між первинним, вторинним та третинним рівнем надання медичної допомоги.
Первинний рівень забезпечує виконання скринінгових (профілактичних) програм по виявленню захворювань у населення, в тому числі і онкологічних захворювань, проведення диспансеризації та психологічної реабілітації хворих на онкологічну патологію.
Вторинний рівень – це робота онкологів Консультативно – діагностичного центру по діагностиці, обстеженню пацієнтів та направленню їх на третинний рівень – в Київський міський онкологічний центр, проведення диспансеризації, медичної реабілітації.
Що відноситься до профілактичних заходів в галузі охорони здоров’я?
До профілактичних заходів відносяться:
Первинна профілактика:
- попередження виникнення злоякісних пухлин і передпухлинних станів (усунення, послаблення або нейтралізація впливу несприятливих факторів навколишнього середовища, пропаганда здорового способу життя).
- вчасне виявлення передпухлинних захворювань - проведення скринінгових програм;
- проведення профілактичних медичних оглядів.
Вторинна профілактика:
- виявлення і лікування передпухлинних захворювань;
- виявлення і лікування ранніх стадій пухлинних захворювань;
- диспансерний метод.
Третинна профілактика:
- виявлення можливих рецидивів захворювання у період завершення основного курсу лікування.
Які профілактичні скринінгові програми проводились у Дніпровському районі ?
У 2013 році у Дніпровському районі проведені профілактичні програми:
Скринінг діагностика раку шкіри – було оглянуто 12 тисяч осіб, виявлена патологія -19,2%.
Скринінг діагностика раку молочної залози - оглянуто – 7800 осіб, виявлена патологія у 32,4%.
Скринінг діагностика раку щитовидної залози проводилася, як у амбулаторіях на території Дніпровського району, так і серед працівників освіти – оглянуто 1400 осіб, виявлено 31% патології.
Що Ви порадите мешканцям району щодо настороженості по онкологічній патології?
У профілактиці раку потрібно дотримуватися простих рекомендацій, які узагальнені досвідом світової онкології:
необхідно щодня вживати як мінімум п’ять будь-яких різних овочів або фруктів. Щоденний раціон харчування має складатися на 75% з рослинної їжі. І лише на чверть – з тваринної. Необхідно уникати червоного м’яса та тваринних жирів, надавати перевагу білому м’ясу та рибі. Їжа має готуватися на невеликому вогні – не варто її пересмажувати. І помірна фізична активність – достатньо 40 хвилин ходьби на тиждень.
Додатково: Більш детальну інформацію щодо роботи Консультативно - діагностичного центру Дніпровського району м. Києва можна отримати по телефону: 517-71-33.
Підготовлено у відділі з питань інформаційної політики за інформацією Управління охорони здоров’я.