Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Районна організація Товариства Червоного Хреста України провела благодійну акцію «Час зупинити туберкульоз»

Опубліковано 25 березня 2019 року о 11:50
фото

22 березня Дніпровська районна організація Товариства Червоного Хреста України спільно з Київською міською організацією Товариства Червоного Хреста за підтримки відділу молоді та спорту Дніпровської РДА провели благодійну акцію «Час зупинити туберкульоз». До участі долучилися студенти Вищого професійного училища №25 Дніпровського району столиці.

Захід приурочено до Міжнародного дня боротьби з туберкульозом.

Довідково.

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, яка є стійкою до умов навколишнього середовища.

Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. У більшості випадків, захворювання вражає легені, але може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи, тощо.

За інформацією Державного закладу «Центр медичної статистики МОЗ України», захворюваність на активний туберкульоз, включаючи його рецидиви, серед усього населення України, за 2018 рік у порівнянні із 2017 роком, знизилася на 2,5 % і склала 50,5 на 100 тис. населення. У місті Києві захворюваність на активний туберкульоз знизилася на 10,4 %. Захворюваність включно на активний туберкульоз (без рецидивів) серед дiтей вiком 0-14 рокiв за 2018 рік у порівнянні із 2017 роком, знизилася на 4,4 %; у місті Києві - на 2,4 %. Захворюваність на активний туберкульоз (без рецидивів) серед дітей-підлітків вiком 15-17 рокiв, включно, за 2018 рік у порівнянні із 2017 роком, знизилася на 17,9%; у місті Києві — на 31,5 %. Захворюваність на активний туберкульоз легень із бактеріовиділенням (без рецидивів) серед усього населення України за 2018 рік у порівнянні із 2017 роком, зросла на 0,6%; а у місті Києві — зменшилася на 7%.  Захворюваність на активний туберкульоз у поєднанні із хворобою, зумовленою вірусом імунодефіциту людини, (без рецидивів) за 2018 рік у порівнянні із 2017 роком зросла на 3,4% а у місті Києві — зменшилася на 18,3%.

Фактори ризику.

Найбільш значущий фактор ризику у всьому світі— це ВІЛ (13% усіх хворих на туберкульоз також інфіковані вірусом ВІЛ). Туберкульоз тісно пов'язаний із перенаселенням і поганим харчуванням. Це робить туберкульоз однією із основних  хвороб бідності.

 До групи високого ризику інфікування туберкульозом входять:

  • люди, що приймають ін'єкційні наркотики;
  • жителі та співробітники територій, де компактно знаходяться вразливі категорії населення (наприклад, в'язниці та притулки для бездомних);
  • бідні люди, що не мають доступу до адекватного медичного обслуговування;
  • етнічні меншини із групи високого ризику;
  • діти, що перебувають у тісному контакті з людьми із групи високого ризику;
  •  медичні працівники, що обслуговують такі категорії населення;
  •  люди, що мають хронічні хвороби легенів;
  • люди, що палять цигарки, знаходяться під удвічі більшим ризиком, ніж ті, що не вживають тютюну; 
  • люди, що мають хронічні захворювання (алкоголізм і цукровий діабет потроюють ризик захворіти);
  • систематичне вживання деяких ліків, наприклад, кортикостероїдів, є все більш важливим фактором ризику, особливо у розвинених країнах;
  • генетична вразливість.

Симптомизахворювання на туберкульоз.

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила у легені, починає розмножуватись у них або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити процес. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

  • кашель, що триває понад 2-3 тижні;
  • рясне потовиділення вночі;
  • слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.
  • може бути кровохаркання, біль у грудній клітині, задишка.

За наявності хоча б декількох із перерахованих вище симптомів, ви маєте звернутися до дільничого лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

Діагностика туберкульозу

Для діагностування туберкульозу проводять рентгенографіюорганів грудної клітини та аналіз харкотиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу.  Аналіз харкотиння — це надзвичайно важливе дослідження, оскільки дозволяє не тільки підтвердити діагноз «туберкульоз», а й визначити чутливість мікобактерії туберкульозу до ліків, якими будуть лікувати хворого. На сьогодні проблема лікування туберкульозу є дуже актуальною в Україні, оскільки зустрічаються випадки первинного захворювання на туберкульоз, при якому збудник захворювання стійкий (резистентний) до препаратів першого ряду, які застосовують для лікування звичайного туберкульозу. Це означає що такі ліки на збудника захворювання  не діють. Без індивідуального тесту чутливості мікобактерії туберкульозу до ліків не можна бути впевненим у правильності та ефективності призначеного лікування. Якщо хворий  не виділяє  харкотиння, йому слід погодитися на пропозицію лікаря пройти додаткове обстеження та здати для проведення аналізу змив із бронхів, що забирається під час процедури бронхоскопії, для отримання матеріалу для дослідження на мікобактерії туберкульозу. У тих випадках, коли туберкульоз уражає інші органи, проводять спеціальні рентгенологічні дослідження цих ділянок (комп’ютерну томографію органів грудної клітини, черевної порожнини, голови, урографію) і в деяких випадках, біопсію ураженого органу для підтвердження діагнозу (забір із метою дослідження мікроскопічної частинки органу за допомогою тонкої голки).

Правильно поставлений діагноз – це запорука успішного лікування та одужання.   

Форми туберкульозу

У 90 % людей туберкульоз уражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень — «відкриту» і незаразну форму — «закриту». Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє із харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу. При «закритій» формі туберкульозу в харкотинні не виявляють мікобактерії туберкульозу і, зазвичай, такі пацієнти взагалі не кашляють.

«Закрита» форма туберкульозу – це, як правило, рання стадія захворювання, коли у легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення (1 - 2 см).

«Відкрита» форма — це пізніша стадія захворювання, коли у легенях визначають великі ділянки запалення із розпадом легеневої тканини (може бути ураженою вся легеня або навіть обидві легені). Туберкульозне запалення призводить до відмирання уражених ділянок легень. У цих ділянках виникає розпад легеневої тканини і вона виділяється через бронхи із харкотинням. У легенях утворюються порожнини розпаду, які називають «кавернами». Якщо туберкульоз виявляють у запущеній стадії, то таких каверн у легенях може бути багато. Це кавернозна складна форма захворювання, яка потребує тривалішого лікування, а іноді - застосування допоміжних хірургічних втручань. При кавернозних формах туберкульозу у людини завжди є кашель із виділенням харкотиння. Однак, навіть при виявлені туберкульозу у запущеній стадії із наявністю каверн у легенях, при правильному лікуванні захворювання повністю виліковується, а каверни загоюються. При цьому, зазвичай, функція легень не втрачається.

Лікування туберкульозу

Оскільки туберкульоз — інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів. Інших методів лікування не існує. Сьогодні розроблено ефективні схеми протитуберку­льозного лікування, які дозволяють вилікувати 100% хворих із новими випадками захворювання. Ці препарати називають протитуберкульозними препаратами першого ряду.  Лікування туберкульозу однакове у всьому світі. Якщо у пацієнта встановлено цей діагноз, йому призначають стандартну схему лікування, яка передбачає щоденний прийом 4-х або 5-ти протитуберкульозних препаратів. Відповідно до статті 39 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» медичний працівник зобов’язаний надати пацієнтові у доступній формі інформацію про лікувальні заходи, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров’я.

Профілактика туберкульозу

Після виявлення хвороби, усі члени родини хворого повинні негайно пройти флюорографічне обстеження. У разі виявлення відкритої форми туберкульозу, на період бактеріовиділення, хворий має бути ізольований у стаціонар. У помешканні хворого із бактеріовиділенням працівники санітарно-епідеміологічної служби повинні провести дезинфекцію. Проводиться специфічна профіліктика за допомогою вакцини БЦЖ. Первинна вакцинація проводиться доношеним новонародженим дітям у пологовому будинку на 3-5 день життя.

Важливим фактором профілактики туберкульозу у дітей та підлітків є своєчасне, у відповідності із планом, проведення  туберкулінодіагностики. Щорічна туберкулінодіагностика (проба Манту із 2 ТО) проводиться практично здоровим дітям віком від 4 до 14 років, у першу чергу – у групах ризику захворювання на ТБ.

 Дітям до 4-х років та дітям підліткового віку туберкулінодіагностика (проба Манту) проводиться:

  • за бажанням батьків,
  • у групах ризику щодо захворювання на ТБ,
  • за епідпоказниками (у вогнищах).

Завдання туберкулінодіагностики:

  • виявити (сформувати) групу підвищенного ризику захворювання на туберкульоз у дітей і підлітків,
  • відібрати контингент на імунізацію БЦЖ,
  • вивчити рівень інфікованості туберкульозом дитячого населення.

Хіміопрофілактику протитуберкульозними препаратами проводять здоровим людям, у яких підвищений ризик захворювання на туберкульоз.

Доведено, що неповноцінне та незбалансоване харчування підвищує ризик переходу від стадії інфікування туберкульозом до активного захворювання на туберкульоз, яке пов'язане із недостатнім, в першу чергу, білковим, харчуванням.

Норма споживання білка:

  • для немовлят  - 3 г/кг
  • для дітей 4 - 6 років- 2 г/кг
  • для дітей 10 - 12 років - 1,5 г/кг
  • для молоді до 18 років - 1,5 г/кг
  • для дорослих - 0,9 г/кг
  • для вагітних жінок і людей старших 60 років - 1,5 г/кг

При цьому  55 - 60% добової потреби білка повинно забезпечуватися білками тваринного походження (молоко, молочні продукти, яйця, м'ясо, риба).   

Найбільшу небезпеку  для населення, особливо для дітей, становить неповноцінне харчування і недоїдання. Тому намагайтеся витрачати свої кошти раціонально, купуючи лише корисні продукти харчування.

Інформацію підготовлено відділом з питань інформаційної політики за матеріалами Дніпровської районної організації Товариства Червоного Хреста України у м. Києві та відділу охорони здоров’я Дніпровської РДА


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux