Всеукраїнський урок «Права людини» в НВК "Домінанта"


З нагоди проголошення Загальної декларації прав людини в стінах навчально-виховного комплексу «Домінанта» Дніпровського району столиці було проведено Всеукраїнський урок «Права людини», в якому взяли участь учні 9-х та 10-х класів. Під час заняття учні дізналися розповіла про історичне формування інституту захисту прав людини та дитини.
Особливітю цього уроку стало запрошення кандидата юридичних наук, доцента кафедри загальноюридичних дисциплін Київського університету туризму, економіки і права Максимової Л.О., яка розповіла про основні положення закріплення прав людити та дитини в законодавстві України.
Корисним для дітей стало проведення правового тренінгу під девізом «Обов’язок – як невід’ємна частина права», в ході якого учні аналізували окремі статті Загальної декларації прав людини, Конвенції ООН про права дитини та Конституції України з призми реалізації прав та свобод людини і громадянина.
Особливу активність діти проявили при обговоренні правового терміну «обов’язок». Цікавою та пізнавальною для них стала інформація про інститут захисту та юридичної відповідальності при порушені прав людини та дитини.
Довідково:
Історія виникнення міжнародно-правової бази у сфері захисту прав дитини
Міжнародний захист прав людини є однією з найважливіших галузей сучасного міжнародного права. Її становлення складалося не просто. Історія захисту прав людини йде далеко в минуле. Перші норми, що регулюють правовий статус індивіда, були присутні в національних законодавствах Стародавнього Риму та Стародавньої Греції, в Англії в період феодалізму (Велика Хартія вольностей 1215 року, акт про краще забезпечення свободи поданого і про попередження заточений за морями 1679 року, Білль про права 1689 року ), в США (Декларація незалежності 1776 року, Конституція США 787 року, білль про права 1789), у Франції в результаті досягнень Великої французької революції (Декларація прав людини і громадянина 1789 року). Сама ж концепція прав людини та основних свобод як категорії з'явилася в XIII столітті в Європі. Вона була сформульована в працях таких відомих мислителів, як Гуго Гроцій, Джон Локк, Едмонд Бурк, в XIII ж столітті, отримала свій розвиток в працях Томаса Пейна. 1
Питання про необхідність регулювання прав дітей виник порівняно недавно. Роль у цьому зіграли і наслідки Першої світової війни щодо цивільного населення, і зростаючий інтерес до проблеми захисту дітей у більшості країн Європи та Північної Америки. У 1919 році Лігою Націй був створений Комітет дитячого благополуччя. Комітет займався розробкою заходів, які необхідно було прийняти в відношенні безпритульних дітей, рабства, дитячої праці, торгівлі дітьми та проституції неповнолітніх.
У 1924 році за пропозицією Міжнародного союзу порятунку дітей у Женеві Лігою Націй була прийнята Декларація прав дитини. Декларація стала першим міжнародно-правовим документом у сфері охорони прав та інтересів дитини і вперше сформулювала цілі та принципи захисту прав дитини. Але, на жаль, декларація не змогла згуртувати держави для міжнародного співробітництва в цій галузі, головним чином через відсутність єдиних принципів взаємодії і механізмів реалізації норм. Держави зверталися до цієї декларації лише фрагментарно з окремих питань у сфері охорони прав дитини. Тому можна зробити висновок про те, що в той час «міжнародний захист прав дитини як система міжнародно-правових норм ще не сформувалася» 2.
Як складова частина захисту прав людини система міжнародного захисту прав дитини склалася тільки після Другої світової війни в рамках Організації Об'єднаних націй, одним з основоположних принципів якої було проголошення поваги до прав і свобод людини без будь-якої дискримінації. Цей принцип був закріплений в преамбулі Статуту цієї організації.
10 грудня 1948 генеральної Асамблеєю ООН була прийнята Загальна декларація прав і свобод людини і громадянина, в преамбулі до якої йдеться, що визнання людської гідності, рівних і невід'ємних прав є основою свободи, справедливості та загального миру.
Інформацію підготовлено відділом з питань інформаційної політики за матеріалами Управління освіти Дніпровської РДА