Знайомтесь: Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді


На питання відділу з питань інформаційної політики відповідає директор Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дніпровського району Клаузер Тетяна Володимирівна
Тетяна Володимирівно, розкажіть, будь ласка, що таке Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та які його основні завдання?
Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді - це спеціальний заклад, що проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, в територіальній громаді Дніпровського району м. Києва.
Основними завданнями Центру є: проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання складним життєвим обставинам сімей, дітей та молоді; виявлення сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах; здійснення соціального супроводу, надання соціальних послуг та здійснення інших заходів щодо відновлення соціальних функцій, психологічного і фізичного стану сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги; проведення інформаційно-просвітницької роботи з сім’ями, дітьми та молоддю; забезпечення взаємодії із структурними підрозділами місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також залучення потенціалу територіальної громади до проведення соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю.
Які саме соціальні послуги надають фахівці Центру сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах?
Перш, ніж говорити про надання соціальних послуг сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, потрібно з’ясувати, що саме розуміється під поняттям «складні життєві обставини» (далі СЖО). Під цим поняттям розуміємо ті обставини, в яких опинилася сім’я через інвалідність, алкогольну або наркотичну залежність одного або декілька членів сім’ї, вимушений переїзд із одного міста в інше, із однієї країни в іншу, перебування одного з членів сім’ї в місцях позбавлення волі, насильство, безпритульність, сирітство, зневажливе ставлення та складні стосунки в сім’ї, безробіття одного/двох членів сім’ї, і які вона не в змозі подолати самостійно.
До роботи з родинами, які перебувають в складних життєвих обставинах залучені фахівці із соціальної роботи, психологи, консультанти з хімічної залежності, юрист.
З метою наближення фахівців до місця проживання родин, в підліткових клубах за місцем проживання та на базі самого Центру (бульвар Перова 56) організовано роботу консультативних пунктів, в яких спеціалісти ведуть прийом двічі на тиждень (вівторок, четвер).
Для зручності територія району розділена між групами фахівців по мікрорайонам.
Фахівці із соціальної роботи Центру надають соціальні послуги (соціально-педагогічні, інформаційні, соціально-медичні та соціально-економічні) шляхом проведення консультацій та при потребі перенаправлення до необхідної державної або іншої установи. Всі консультації є безкоштовними.
Якщо сім’я потребує комплексу соціальних послуг, то фахівці пропонують соціальний супровід. Робота спеціалістів спрямована на підтримку членів сімей, зазначених категорій у вирішенні життєвих проблем, які вони не можуть подолати за допомогою власних засобів і можливостей; попередження виникнення нових складних життєвих обставин; створення умов для подальшого самостійного розв’язання життєвих проблем, що виникають.
В чому полягає соціальний супровід?
Під соціальним супроводом слід розуміти надання комплексу соціальних послуг сім’ям, які перебувають в складних життєвих обставинах. Під час соціального супроводу складається мета та угода про здійснення соціального супроводу. Сім’я, яка перебуває в СЖО, вміє добре говорити про проблеми, але не вміє перетворювати їх в мету, яку можливо і потрібно досягнути. Часто при формулюванні мети сім’я відображає їх у вигляді проблем. Зрозуміло, що «постійне копання у власних проблемах» не наблизить сім’ю до їх вирішення, тому перед фахівцем стоїть завдання навчити сім’ю формулювати свої проблеми у вигляді «руху вперед», або мети. Загалом ми зосереджуємося на «соціальній меті». Ця мета і завдання направлені на покращення соціального життя сім’ї. Спочатку вони мають вигляд мрій, але з часом сім’я звикає і вільно починає говорити «новою мовою».
А звідки надходить інформація про такі сім’ї?
Інформація про сім’ї може надходити від державних установ (наприклад, служби у справах дітей, закладів освіти, від районного відділу кримінально-виконавчої інспекції, управління праці та соціального захисту, відділу у справах сім’ї, молоді та спорту тощо) благодійних організацій, органів місцевого самоврядування, сусідів, родичів, а також «клієнт» може звернутися по допомогу до Центру самостійно.
Клієнт з усім погоджується?
Потрібно відмітити, що у сім’ї є власна мета, а у фахівця існує професійна мета по відношенню до сім’ї. Тому для активної співпраці фахівець обов’язково узгоджує мету та необхідні завдання з сім’єю, які потрібно виконати під час соціального супроводу, щоб досягнути поставлену мету, про що і зазначається в угоді.
Чим відрізняється соціальний супровід від послуги?
Соціальний супровід має чотири основні ознаки: можливість для надання комплексу послуг; тривалий термін; залучення фахівцем із соціальної роботи, у разі потреби, інших фахівців і волонтерів; згода сім’ї на соціальний супровід і його співучасть у забезпеченні змін ситуації на краще.
З чого складається робота фахівця із соціальної роботи в рамках соціального супроводу?
Соціальний супровід базується на індивідуальному підході до особи/сім’ї, на оцінці потреб кожного з клієнтів і спільному визначенні шляхів подолання чи пом’якшення проблем. Фахівець розробляє план здійснення соціального супроводу на конкретний термін і слідкує за його виконанням, корегуючи у разі потреби.
Крім цього фахівець із соціальної роботи постійно здійснює візити в сім’ю, проводить соціально-педагогічні бесіди з клієнтами; взаємодіє зі спеціалістами служби у справах дітей, управління праці і соціального захисту населення, класним керівником, дільничним міліціонером та педіатром. У разі необхідності готує та направляє листи-клопотання до відповідних установ та благодійних організацій.
Фахівці роблять все можливе для того, щоб у членів сім’ї формувалися навички самостійного розв’язання життєвих проблем і в подальшому члени сім’ї могли вирішувати свої проблеми самостійно без втручання фахівців. Соціальний супровід має підготувати особу/сім’ю до самостійного вирішення проблем шляхом мобілізації власних ресурсів, набуття необхідних життєвих навичок, вміння використати ресурси громади.
Для яких категорій сімей соціальний супровід є більш ефективною формою роботи?
Соціальний супровід є ефективним у роботі з сім’ями, які опинилися в СЖО. Особливого значення він набуває у роботі з жінками при існуванні ризику відмови від новонародженої дитини. Соціальний супровід відіграє важливу роль, коли мова йдеться про випускників шкіл-інтернату з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки та піклування, чи молодим людям, які повернулися після відбуття покарання за скоєний злочин.
Коли завершується соціальний супровід?
Основними причинами для припинення соціального супроводу можуть бути: вирішення проблеми, відмова клієнта від послуг; зміна місця проживання; порушення чи невиконання умов угоди з боку сім’ї. У залежності від категорії осіб чи сімей, яких супроводжує фахівець, соціальний супровід має особливості щодо змісту, технологій і процедур, документування, терміну дії. Як правило це знаходить відображення у відповідних нормативних документах.
Про які напрямки роботи Центру окремо Ви хотіли б розказати додатково?
В нашому Центрі працює «Служба соціально-профілактичної роботи» (бульвар Перова 56) - підтримка сімей в контексті проблем алкогольної залежності. Діяльність реабілітаційної програми спрямована на надання адаптаційної соціальної допомоги особам, які зловживали алкоголем та іншими психоактивними речовинами та членам їх родин. Це програма духовного розвитку людини і не пов’язана з релігіями, сектами чи політичними організаціями. Програма є безкоштовною, вечірньою і не передбачає ізоляції хворого. За допомогою звертаються не лише люди, які мають проблему з залежністю, а і члени їх родин. Оскільки заручником ситуації є, в даниому випадку вся родина.
Працюємо ми і з родинами які виховують дітей з особливими потребами в «Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями» (вул. Райдужна 51, підлітковий клуб «Ровесник» ) - метою якого є надання безкоштовних соціальних послуг дітям-інвалідам та членам їх сімей. Особливі потреби і обмежені можливості дітей породжують перед їх родинами цілий комплекс специфічних проблем. Діти та їх батьки відвідують Центр щодня з 10.00 години до 16.00. Спеціалісти, що працюють в Центрі (корекційний педагог, соціальний педагог, психолог) надають консультативні послуги, проводять реабілітаційні заняття.
Проводяться також заняття в «Школі відповідального батьківства» для матерів та батьків з родин, які опинились в складних життєвих обставинах і перебувають під соціальним супроводом фахівців Центру.
Додатково: Більш детальну інформацію щодо роботи Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дніпровського району можна отримати по телефону: 510-55-93.
Підготовлено у відділі з питань інформаційної політики за інформацією Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.