1 Травня відзначають Міжнародний день праці
Міжнародний день праці - свято, що відзначається у 143 країнах. Цей день є знаком пам'яті про робітничі протести в Чикаго, які почалися 1 травня 1886 року. Того дня сотні тисяч робітників найбільших промислових центрів США вимагали впровадження 8-годинного робочого дня (тривалістьйого іноді досягала 15-20 год. на день).
1 травня 1886 року до протестів приєдналися робітники Нью-Йорку, Балтимору, Вашингтону, Мілуокі, Цинцинаті, Пітсбурга, Детройту тощо. Проте демонстрацію зірвали працедавці та представники влади, які сподівалися приглушити робітничий рух, знищивши його лідерів. Цей день став апогеєм боротьби за 8-годинний робочий день.
4 травня відбулася демонстрація на площіХеймаркет як протест проти поліцейської розправи над мітингарями 3 травня, коли загинули 6 робітників, багатьох поранили. Демонстрація вже добігала свого завершення, коли невідомі кинули бомбу в лави поліціантів. Загинуло 7, постраждали ще до 50 поліціантів. Поліція почала стріляти, загинули 4 страйкаря. Заарештували робітничих лідерів Чикаго, вісьмох звинуватили у причетності до вибуху й засудили до страти на шибениці.
У 1888 році з'їзд Американської федерації праці у Сент-Луїсі оголосив 1 травня Днем загальнонаціональної боротьби за права робітників.
14 липня 1889 року на II (Паризькому) конгресі ІІ Інтернаціоналу після доповіді американських делегатів про робітничий рух у США було ухвалене рішення про організацію «інтернаціональної демонстрації, коли у всіх країнах і містах в один визначений день маси трудівників вийдуть на вулиці з вимогою офіційного скорочення робочого дня до 8 годин». Днем для проведення демонстрації було обрано 1 травня (в пам'ять про травневі події 1886 року в Чикаґо).
У 1890 році Міжнародний день солідарності трудящих уперше відзначили в багатьох країнах світу масовими мітингами, демонстраціями та страйками. У Відні, Празі, Кракові, Львові, Будапешті та багатьох інших містах Європи й Америки першотравневі заходи пройшли спокійно, а у Паризі, Мілані, Турині дійшло до сутичок з поліцією та сотень заарештованих.
З середини 1890-х років на травневих демонстраціях почали проголошуватися вимоги покращення життєвих умов, заклики до міжнародної солідарності й боротьби проти мілітаризму та війни.
В Україні День робітничої солідарності вперше відзначили у 1890 роціу Львові. На схід від Збруча це вперше сталося 1900 року. День Праці також був державним святом і неробочим днем в Українській Народній Республіці.
У 2017 році Верховна Рада Українив несла зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, відповідно до яких «День міжнародної солідарності трудящих» було перейменовано на «День праці».
Підготовлено відділом з питань інформаційної політикиза матеріалами інтернет-ресурсів