12 вересня фахівці радіоелектронної боротьби відзначають професійне свято
12 вересня фахівці радіоелектронної боротьби ЗС України відзначають своє професійне свято. Дату визначено наказом Головнокомандувача ЗСУ № 253 від 01.09.2021 «Про відзначення фахівців радіоелектронної боротьби Збройних Сил України».
Коли відбулося перше застосування РЕБ у нашому війську? Як проявили себе фахівці радіоелектронної боротьби під час АТО/ООС та в ході широкомасштабного вторгнення? Які перспективи чекають на вітчизняний РЕБ? Про це читайте у матеріалі.
Завдяки засобам РЕБ ЗСУ не відбулося жодного підриву особового складу та техніки українського миротворчого контингенту в Іраку
Перший досвід бойового застосування РЕБ гартувався під час забезпечення дій українського миротворчого контингенту в Республіці Ірак. Саме тоді світ вперше почув про можливості засобів РЕБ ЗС України, завдяки яким не відбулося жодного підриву особового складу та техніки українського миротворчого контингенту, а впевненість у спроможностях нашої техніки підняла статус фахівців РЕБ на високий рівень.
Першим важким викликом для вітчизняного РЕБ стала необхідність забезпечення проведення Антитерористичної операції на сході України (пізніше — операції Об’єднаних сил) українськими силовими структурами. У той період фахівцям РЕБ довелося вирішувати два критичних завдання — забезпечувати застосування ЗС України та одночасно розвивати і нарощувати спроможності РЕБ в умовах змін парадигми самої війни. Ворог почав широкомасштабно використовувати БпЛА, дрони, радіокеровані засоби, які поєднали у собі усі найбільш сучасні технологічні рішення мікроелектроніки та програмного забезпечення, у тому числі шляхом застосування технологій, залежних від використання електромагнітного спектру. А це не мало, це, насамперед, сучасні технології прихованого дистанційного радіокерування, телеметрії, навігації, зв’язку тощо. В таких складних умовах, опираючись на наявні засоби РЕБ, формувались мобільні групи РЕБ для забезпечення бойового застосування створених угруповань військ. З наявних засобів РЕБ у повному розумінні цього слова «витискалось» майже все можливе.
Виклики АТО(ООС) і всебічна напружена робота з промисловістю дала свої плоди і в українському війську почали поступово з’являтись перші ефективні засоби РЕБ із БпЛА типу «Анклав». Саме у ті часи пройшов своє бойове хрещення комплекс РЕБ із БпЛА «Буковель-АД» і почалось нарощування спроможностей РЕБ щодо боротьби із БпЛА. На заміну мобільним групам прийшли штатні підрозділи РЕБ, на озброєння яких були прийняті новітні зразки техніки, що забезпечували реалізацію нових вдосконалених спроможностей, необхідних для виконання завдань у конкретній обстановці. Промисловість отримала замовлення та розпочала виробництво нових зразків техніки РЕБ, а держава почала закуповувати передові зразки техніки РЕБ у іноземних виробників. Одночасно у Збройних Силах України чітко зрозуміли, що поява нових зразків техніки неминуче потребуватиме істотного підвищення рівня підготовки фахівців РЕБ, завдяки чому у військових навчальних закладах з’явилися нові освітні програми і тематичні напрямки підготовки фахівців РЕБ. Так поява нових зразків техніки, та підвищення рівня підготовки особового складу поклали початок формуванню повноцінних підрозділів РЕБ на тактичному рівні.
Перші крики у ворожому ефірі «Нас РЭБ давит, работать не могу» надали нашим Силам оборони впевненості
24 лютого 2022 року військові частини (підрозділи) РЕБ, разом з усіма складовими сил оборони України, почали писати нову сторінку свого бойового досвіду. Всі досить швидко зрозуміли, що «Киев за три дня» не більше, ніж засіб психологічного тиску. Перші примусово приземлені БПЛА, перші крики ворога в ефірі «Нас РЭБ давит, работать не могу» надали нашим Силам оборони впевненості та беззаперечну віру в Перемогу.
Досвід бойових дій показав, що саме БпЛА (дрони) можуть якщо не змінити, то принаймні істотно вплинути на хід ведення сучасних бойових дій та їх спроможності в майбутньому будуть лише нарощуватися. Реалії бойових буднів засвідчили те, що в більшості випадків майже єдиними обмеженнями для застосування противником БпЛА стала саме РЕБ, хоча окремі скептики часто стверджували, що ефекти застосування РЕБ іноді зовсім не помітні. В реаліях, завдяки застосуванню РЕБ ЗСУ противник часто не отримував необхідних йому розвідданих, не міг дистанційно управляти підривом, зникав зв’язок в його мережах управління, а високоточні засоби ураження не досягали своїх цілей. Іноді доходило навіть до комічних ситуацій, коли, наприклад, в радіомережах управління авіацією противника раптом починав лунати траурний марш, що змушувало противника раптово змінювати робочі частоти, переводити управління на інші мережі, а іноді і зривало завдання.
З самого початку збройної агресії росії, основні зусилля було спрямовано на забезпечення потреб ЗС України у техніці (засобах) РЕБ, що постійно зростали, набуття та практичної реалізації нових спроможностей з РЕБ, формування сучасного погляду на РЕБ у ЗС України.
Бойові будні нашого протистояння агресору диктували необхідність швидкого нарощування спроможностей РЕБ з БПЛА різних типів, високоточними засобами ураження, як-то крилаті і балістичні ракети, баражуючі боєприпаси, ударні дрони. Наші військові чітко розуміли, що ми опираємося ворогу, який довгі роки готувався до цієї війни та нарощував свої спроможності, особливо щодо РЕБ. На початок повномасштабної агресії війська РЕБ противника налічували 5 бригад і близько 30 військових частин. В компоненті РЕБ було задіяно близько 18 тисяч особового складу противника. І це не все. Противник володіє засобами РЕБ практично в усіх доменах, а це — літаки і гелікоптери РЕБ, спрямовані на протидію нашій системі ППО, станції РЕБ на кораблях, широкий спектр засобів РЕБ на суходолі. Не виняток становить і розвиток РЕБ в космічній галузі з цільовими завданнями створення комплексів, здатних подавити супутникові системи. На розвиток РЕБ в росії працює більше 10 підприємств оборонної промисловості та декілька навчальних і науково-тезнічних закладів і все це здійснюється при всебічній підтримці держави в рамках цільової Державної програми РЕБ. Тішить лише те, що корупція в країні-агресора, санкційні заходи і низький рівень розвитку технологічної бази дається в знаки і чітко відображається на якості ворожої техніки РЕБ, однак ворог намагається отримати перевагу саме за рахунок чисельності засобів РЕБ і персоналу.
Наші екіпажі РЕБ у складі сил оборони на місяцях чітко це розуміли, і здійснювали пошуки нових форм та способів застосування техніки РЕБ, щоб забезпечити домінування підрозділів ЗС України на полі бою. На поточний час ефективність застосування противником деяких категорій БпЛА, дронів-камікадзе знизилася майже до 30% і за цим стоять саме зусилля наших фахівців РЕБ, які блокують можливості противника з розвідки та наведення, управління військами і зброєю. Слід наголосити, що в окремих випадках, коли на полі бою відсутні інші кінетичні засоби ураження, РЕБ стає фактично єдиним способом протидії ворожим намірам, а наші фахівці тривалий час живуть в апаратних, ведуть цілодобове чергування та вимушені постійно змінювати позиції щоб зберегти себе та вартісну техніку від ударів противника, бо являються першочерговими цілями для ураження.
Досвід складних бойових умов формує обрис РЕБ майбутнього, де об’єктивною реальністю збройних конфліктів є їх масштабність і протікання одночасно у чотирьох традиційних бойових просторах (повітря, суша, море, космос) та кіберпросторі, що охоплені складним електромагнітним середовищем. Останнє за стандартами НАТО вже визначе новим бойовим простором, а РЕБ поступово трансформується до нової вдосконаленої форми — електромагнітної боротьби.
Спостерігається тенденція до переходу електромагнітної боротьби від виду забезпечення до окремого виду бойових дій
Провідні країни світу визначають сучасну електромагнітну боротьбу (ЕМБ) як військові дії, що передбачають використання електромагнітної енергії та спрямованої енергії для контролю електромагнітного спектра або для нападу на противника. І останнім часом спостерігається тенденція до переходу її від виду забезпечення (підтримки) до окремого виду бойових дій із використанням сучасної оптико-електронної зброї, випромінювачів та зброї електромагнітного імпульсу. Саме електромагнітна зброя стає трендом 21 століття, і саме вона має знищувати комп’ютерний мозок засобів противника.
Сучасне операційне середовище кардинально відрізняється від середовища 20-го століття, де основною відмінністю стає його критична насиченість різноманітними радіоелектронними засобами (РЕЗ). Військова техніка, засоби розвідки, комплекси озброєнь, розвідувально-ударні комплекси — все це не обходиться без надсучасної електроніки, не говорячи вже про засоби зв’язку, системи бойового управління та управління військами. Окрім того, 21-ше століття у військовій сфері стає століттям роботизації, а роботизовані системи замінюють уразливий персонал фактично у всіх бойових просторах.
Більшу частину бойових завдань тепер вирішують роботи — від безпілотних літальних апаратів (БПЛА) до автоматичних броньованих машин, саме тому у новому столітті можна сміливо стверджувати, що саме електромагнітна зброя, матиме найбільший попит.