День скорботи: у Києві через листи 1941 року шукають родичів військових


22 червня 1941 года Київ одним з перших прийняв удар війни.
Німецькі літаки почали бомбити місто близько четвертої ранку: заводи, військові аеродроми, мости. Під час першого нальоту загинули 25 осіб, 76 - отримали поранення.
Незважаючи на раптовість нападу, в Києві не було особливої паніки. У цирку, театру вистави йшли з аншлагом. Лише 23-го прийшов наказ про тотальну мобілізацію. В цей же день в армію забрали понад 200 тисяч чоловіків.
Столична преса заговорила про війну 24 червня. Повідомлялося, що Червона армія громить ворога і він несе важкі втрати.
Героїчна оборона столиці почалася 11 липня і тривала 72 дні. Більше 600 тисяч людей загинули або потрапили в полон. Однак невелика відстрочка дозволила евакуювати 197 підприємств, багато наукових інститутів.
Працівники Національного музею історії України у Другій світовій війні активно займаються розшуком родичів, котрим були написані листи ще в далекому 1941 році.
Як розповіла «Вечірці» завідувач науково-експозиційним відділом Надія Смолярчук, науковці описали кожен лист, сфотографували і розмістили знімки конвертів із адресами на сайті музею. І взялися розшукувати їх адресатів через більш, ніж 70 років. До цієї роботи залучили місцеві органи різних областей України, засоби масової інформації, добровільних помічників, передачу «Чекай мене», інтернет- ресурси.
Таким чином вдалося знайти 616 родичів тих людей, хто написав листи, у різних країнах. Багатьом жителям України вручали копії цих листів за місцем проживання, а зарубіжним – пересилали поштою.
У минулому році ці історичні листи з 41-го музей давав для виставки в Німеччині, а також неодноразово презентував цю епістолярну колекцію в Меморіальному комплексі.
Частина таких безцінних архівних документів постійно експонується в самому меморіальному комплексу серед експонатів про Другу світову війну – решта зберігається у фондах Музею.
За інформацією: vechirniykiev.com.ua