Екологічний круглий стіл: поводження з відходами має бути цивілізованим


Екологічний круглий стіл за темою «Роздільний збір відходів. Досвід та пропозиції» відбувся у Дніпровській райдержадміністрації столиці за участю очільника району Петра Онофрійчука, в. о. його першого заступника Віктора Сушинця, заступника Алли Загородньої, а також начальника відділу санітарної очистки та інженерного захисту території управління житлово-комунальної політики Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Марини Жилки, керівника підприємства «Київміськвторресурси» Ольги Малахової-Чуднер, представника КП «Київкомунсервіс» Катерини Литвиненко, директора ГО «Центр «Зелена бібліотека» Вячеслава Амінова, начальника відділу з питань благоустрою та контролю за охороною природного середовища Олександра Побочного, фахівців цього відділу Наталії Луньової й Анни Огір, директора центру науково-технічної творчості станції юних техніків Наталії Виборної, методиста районного науково-методичного центру управління освіти Володимира Дубровського, представників управління екології та природних ресурсів департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища, керівників (представників) екологічних підрозділів райдержадміністрацій столиці.
Обговорювалося й дискутувалося широке коло питань – від співпраці в покращенні екологічного стану столиці до можливих напрямків вирішення найболючіших проблем охорони навколишнього природного середовища у сфері поводження з відходами. Зацікавленість учасників круглого столу викликала доповідь фахівця відділу з питань благоустрою та контролю за охороною природного середовища Наталії Луньової щодо удосконалення системи поводження з відходами виробництва та споживання, зменшення обсягу їх утворення та накопичення на території підприємств та організацій міста.
Довідково:
Як зазначалося в доповіді першочерговим завданням нині є збирання твердих побутових відходів (сміття), їх транспортування та захоронення або утилізація. Адже кожен українець щороку викидає більше 300 кг (або 2 дворових контейнери) сміття. Діюча система управління відходами, яка передбачає їх вивезення відходів на звалища, не є екологічною. Адже, коли змішуємо різні види відходів, то отримуємо це саме проблемне сміття. Але, якщо збираємо відходи селективно (роздільно), тобто складаємо різні їхні види окремо, щоб не виникла токсична реакція, то отримуємо ресурси, які можна багаторазово використовувати. Порожня банка або поліетиленовий пакет – це не сміття, а ті самі ресурси. За Програмою економічного і соціального розвитку м. Києва на 2016 рік у столиці впроваджується двохконтейнерна технологічна схема роздільного збирання побутових відходів, що потребує подальшого розвитку та удосконалення існуючого організаційно-фінансового механізму, покращення екологічного інформування тощо.
Доповідачка акцентувала увагу учасників круглого столу на тому, що із загального обсягу утворення відходів на території міста Києва частка утилізованих, оброблених (перероблених) відходів складає менше 1% (0,85% у 2014 р.), частка відходів, що видаляється у спеціально відведені місця чи об'єкти (більшою мірою на території підприємств) – лише близько 20% від загального обсягу відходів. Звичайно, це низький показник. Що стосується одного з найбільших районів столиці за чисельністю населення – Дніпровського, то за даними головного управління статистики у м. Києві, у розрахунку на одну особу, у 2015 році тут утворилося 738,2 кг відходів. А в розрахунку на 1 кв. кілометр території Дніпровського району – 3898,7 тон.
Наталія Луньова нагадала присутнім, що користь роздільного збирання ТПВ населенням виявляється, зокрема, у зменшенні навантаження на полігони твердих побутових відходів, збереженні природних ресурсів, покращення екологічного стану. Щодо ситуації з ТПВ у Дніпровському районі, то, за її словами, на підвідомчих територіях КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» поводження з побутовими відходами проводиться на даний час таким чином: між нею та КП «Київкомунсервіс» (КМДА) (яке окремим рішенням Київської міської ради від 25.03.2010 №435/3873 є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у м. Києві) укладено договір №ДН-2015 від 08.02.2016 про надання послуг з вивезення побутових відходів. Перевізниками по Дніпровському району є ТОВ «Селтік» та ТОВ «Фірма «Володар-роз». Вивезення твердих побутових відходів здійснюється (згідно з графіком) щоденно. Великогабаритні відходи тимчасово складуються в садибах будинків і вивозяться систематично за мірою накопичення. Контейнери для твердих побутових відходів встановлені на майданчиках зі твердим покриттям. Всього таких майданчиків 961. Систему роздільного збирання побутових відходів впроваджено у всіх ЖЕДах підприємства.
Для збирання твердо-побутових відходів в садибах будинків КП «Керуюча компанія» встановлено 1486 контейнерів місткістю 1,1 куб. м (станом на 01.09.2016 р.). Для роздільного збору відходів як вторинної сировини (окрім органічної складової побутових відходів) встановлено 431 контейнери (станом на 01.09.2016 р.). Роздільне збирання відходів здійснюється за 2-х контейнерною схемою, в один з яких збираються змішані ТПВ (в т.ч. органічні), в інший – побутові відходи, які можуть бути використані як вторинна сировина. Відходи зі скла, пластику, паперу, ганчір’я та жерстяні баночки збираються разом у контейнери для роздільного збирання, встановлені в садибах будинків. Вивезення великогабаритних відходів здійснюється систематично за мірою накопичення, але не рідше одного разу на тиждень.
Довідково:
Протягом січня-вересня 2016 р. виконавцем послуг КП «Київкомунсервіс» перевезено: ТПВ – 248,828 тис. м3, РЗ – 14,093 тис. м3, ВГВ – 19,028 тис. м3. Автогосподарством КП «Керуюча компанія» власним автотранспортом вивезено ВГВ – 7,623 тис. м3. Усього за вказаний період із балансових територій цієї КП вивезено – 289,572 тис. м3 побутових відходів.
Щодо агітаційної роботи з впровадження системи роздільного збирання відходів серед населення, то перевізниками відходів встановлені контейнери для роздільного збирання з наклеєними інформаційними плакатами та надається інформаційна друкована продукція щодо впровадження системи роздільного збирання відходів. КП «Керуюча компанія» не здійснює збирання небезпечних відходів і контейнери для таких відходів відсутні. До райдержадміністрації постійно надходять звернення від громадян з питання, де можна здати непридатні економ-лампи. За наявною інформацією в КП «Київкомунсервіс» планується виготовлення спеціальних контейнерів для збирання використаних люмінесцентних ламп.
Але вже зараз, наприклад, для збирання відпрацьованих хімічних джерел струму (пальчикових батарейок і акумуляторів) у приміщеннях 12 ЖЕД Дніпровського району КП «Київкомунсервіс» встановило картонні контейнери, які вивозить за мірою накопичення. Зі свого боку Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація (за участі ГО «Центр», «Зелена бібліотека») приєдналась до природоохоронної програми «Викидай правильно», започаткованої Міністерством екології та природних ресурсів України і компанією «МТС-Україна». Задля цього у вестибюлі райдержадміністрації встановлений спеціальний контейнер. Завдяки небайдужим громадянам, працівникам та відвідувачам райдержадміністрації, 38 кілограмів відпрацьованих батарейок від побутових приладів були зібрані в цей контейнер та передані для подальшої утилізації до кампанії «МТС-Україна». Також при вході до райдержадміністрації встановлений контейнер для збору кришечок від пластикових пляшок, які потім передаються до благодійної організації «ОВЕС», яка використовує виручені кошти на придбання протезів для поранених під час АТО бійців.
Чимало цікавих цифр, пропозицій, думок та й запитань пролунало під час круглого столу. Скажімо, присутні ставили питання до начальника відділу санітарної очистки та інженерного захисту території управління житлово-комунальної політики Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Марини Жилки щодо законодавчого забезпечення переробки та сортування сміття. У відповідь почули, що, на жаль, на цей час, на законодавчому рівні такого визначення ще немає. Тому немає й відповідного інвестування, й належної переробки відходів також. Хоча, за словами Марини Жилки «знаємо як це робити, але поводження з відходами мають визначити на законодавчому рівні», адже лише Київ щорічно «продукує» близько 6 млн. тон відходів, а тарифи щодо їх захоронення не переглядалися з 2011 року, тобто застаріли. Щодо перспектив, то, за її словами, підприємству «Магістраль» замовлено розробку спецмайданчиків заглибленого типу для контейнерів. «Підвішеним у повітрі» є й питання щодо місць компостування опалого листя. Наразі вони на паперах нібито існують, але від того, що триває щільна забудова столиці, давно втратили актуальність. Вивозити ж листя на полігон перевізникам не вигідно. Тому, погодились учасники круглого столу, кияни мають вплинути на подальшу «долю» тих відходів, які продукують. Найперше, це сортування. За словами фахівців, вже лише розділення зменшить до 40% кількість відходів, що йдуть на сміттєзвалища.
Довідково:
Кожного дня мешканець міста викидає 1 – 2 кг ТПВ. В Європі рекордними показниками організованості можуть похвалитися швейцарці й німці, які не лінуються віднести електричні елементи у спеціальне місце, скляні пляшки вкинути в один контейнер, пластик, папір, органічні рештки – у визначені для них контейнери. У нас із цим проблема.
Разом із тим (розпорядженням КМДА від 08.04.2004 року №582) на території міста Києва ТОВ «Київміськвторресурси» є основним виконавцем санітарно-екологічної програми «Відходи виробництва та споживання – у господарський обіг». На виконання зазначеної програми ТОВ «Київміськвторресурси» обслуговує мережу спеціалізованих пунктів з прийому відходів як вторинної сировини, яка розташована в усіх районах міста Києва, крім Святошинського.
Всього на території столиці працюють 45 кіосків, з них 12 на території Дніпровського району. У пунктах приймаються макулатура (газети, книжки, журнали, картон усіх видів, паперові гільзи та втулки); полімерні відходи (використаний поліетилен І та ІІ категорії, поліетилен низького тиску, використані ПЕТФ пляшки, кришки та кільця від ПЕТФ пляшок, пластмасові ящики та пластмасові меблі); матеріали текстильні вторинні (ватні, бавовняні, шерстяні та напівшерстяні); склобій усіх видів; використані алюмінієві баночки з-під напоїв); використані автомобільні шини; пошкодженні дерев’яні піддони. У кожному приймальному пункті ТОВ «Київміськвторресурси» на видному місці розміщено оголошення з переліком вторинної сировини, що приймається, та закупівельні ціни. Здана громадянами сировина доставляється на підприємство, де сортується на сортувальній лінії. Відсортована в кіпах сировина складається на території та систематично вивозиться на переробку відповідно до укладених договорів до підприємств-споживачів вторинної сировини.
Підприємство «Київміськвторресурси» своєю діяльністю вносить вагомий внесок в справу охорони та збереження навколишнього природного середовища, зменшуючи негативний вплив відходів на довкілля та здоров’я людини. Слід зазначити, що підприємства-перевізники ТПВ по Дніпровському району (ТОВ «Селтік» та ТОВ «Фірма «Володар-роз») також мають свої сортувальні лінії, на яких відбувається сортування зібраних відходів.
Поводження з побутовими відходами є одним з пріоритетних і найважливіших напрямків як господарської, так і природоохоронної діяльності КП «Київкомунсервіс», яке включає в себе дії, спрямовані на запобігання або зменшення обсягів утворенню відходів, їх збирання, перевезення, зберігання, перероблення, утилізацію і захоронення. На цілу низку запитань учасників круглого столу відповіла його представник на цьому заході Катерина Литвиненко, а решту відповідей можна знайти на сайті «Київкомунсервісу».
Не залишилась поза увагою й інформація керівника Станції юних техніків – Центра науково-технічної творчості молоді Наталії Виборної, яка до речі, продемонструвала чудові іграшки, виготовлені юними дніпровчанами з твердих відходів. На Станції юних техніків щорічно проводиться конкурс «За чисте довкілля», в рамках якого діти виготовляють поробки зі вторсровини, таким чином даючи друге життя відходам.Також згадали й про семінар, організований ГО «Центр «Зелена бібліотека» та Дніпровською райдержадміністрацією за темою «Про організацію практичних природоохоронних заходів та здорового способу життя у школах».
У цьому семінарі взяли участь завучі з виховної роботи шкіл району. Особливу активність в обговоренні висвітлених проблем проявили завучі шкіл № 4, 42, 120, в яких чимала увага приділяється екологічній освіті дітей. Також цього року до КП «Київкомунсервіс» на міський конкурс дитячої та юнацької творчості «Обери чисте майбутнє» було подано 136 робіт учнів та вихованців загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів Дніпровського району. Переможці конкурсу, а це 19 дітей-призерів у різних номінаціях, були нагороджені дипломами й цінними подарунками. Станція юних техніків – Центр науково-технічної творчості молоді, керівники гуртків та методист Наталія Гавриш були відзначені подякою КП «Київкомунсервіс» за вагомий внесок у розвиток природоохоронної діяльності, формування екологічної культури дітей та молоді, підвищення рівня обізнаності з питань поводження з відходами, охорони і збереження біорізноманіття.
Чимало слушних пропозицій пролунало під час круглого столу. А згодом відбулась оглядова екскурсії та ознайомлення екологів сторлиці з виробничим процесом з роздільного збору відходів (як вторинної сировини) на підприємстві ТОВ «Київміськвторресурси», яке є основним виконавцем санітарно-екологічної програми «Відходи виробництва та споживання – у господарський обіг» та постійним переможцем конкурсів на краще екологічне підприємство столиці. Цю практичну частину круглого столу провела та наочно продемонструвала, як відбуваються всі етапи роздільного збору відходів як вторинної сировини, керівник підприємства «Київміськвторресурси», досвідчений еколог, великий ентузіаст природоохоронної справи Ольга Малахова-Чуднер. Учасники круглого столу відкрили багато цікавого та пізнавальногодля себе на цьому підприємстві, адже саме тут діють два музеї, у яких представлені великі колекції (зокрема й екологічних) знарядь праці людини.
Підготовлено у відділі з питань внутрішньої політики і зв’язків із громадськістю за інформацією відділу з питань благоустрою та контролю за охороною природного середовища.