Інформаційна довідка стосовно забезпечення пожежної безпеки управителями житлових будинків та потенційних механізмів фінансової підтримки співвласників багатоквартирних будинків для улаштування (капітального ремонту) систем протипожежного захисту
В житловому секторі міста Києва в 2025 році зареєстровано 455 пожеж, що складає 56,4% від їх загальної кількості під час яких загинуло 14 осіб, травмовано 34 особи.
На території м. Києва налічується 2438 висотних житлових будинків та споруд (16 поверхів та вище), які належать до різних форм власності.
1252 будівлі не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією, системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, в 372 будівлях ці системи знаходяться в непрацездатному стані та не обслуговуються спеціалізованими організаціями.
В 1576 будівлях система протидимного захисту знаходиться в не робочому стані, 19 будівель взагалі не обладнані такими системами.
105 будівель не обладнані автоматичними установками пожежогасіння, в 73 будівлях данні системи не можуть виконувати свою функцію під час пожежі.
Також, 48 будівель не обладнані патрубками із з’єднувальними головками для приєднання рукавів та подачі води від пересувної пожежної техніки (сухотруби), в 114 будівлях сухотруби знаходиться в не робочому стані.
В 92 будівлях відсутні ліфти для транспортування пожежних підрозділів, в 53 будівлях ліфти не можуть виконувати свою функцію під час пожежі.
19 будівель не забезпечені зовнішнім протипожежним водопостачанням (пожежними гідрантами), 51 пожежний гідрант знаходиться в не робочому стані.
Відповідно статті 55 Кодексу цивільного захисту України, обов’язок із забезпечення пожежної безпеки в багатоквартирному будинку (крім житлових приміщень та нежитлових приміщень громадського призначення) покладається на житлово-будівельний кооператив, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку та/або управителя багатоквартирного будинку.
Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, визначено, що балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Також, статтею 18 Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що об'єднання відповідно до Закону та статуту зобов'язане забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам.
Згідно вищевказаних законодавчих та підзаконних актів відповідальність із забезпечення пожежної безпеки в багатоквартирних будинках покладено на житлово-будівельні кооперативи, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку та/або управителя багатоквартирного будинку.
Розуміючи, що виконання протипожежних заходів потребують значних матеріальних вкладень Київською міською державною адміністрацією розроблено потенційні механізми фінансової підтримки співвласників багатоквартирних будинків для улаштування (капітального ремонту) систем протипожежного захисту.
На сьогодні містом пропонуються наступні механізми підтримки:
1. Спів фінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирних будинках, що передбачене рішенням Київської міської ради від 22.12.2016 № 780/1784.
Цей захід реалізується районними в місті Києві державними адміністраціями для усіх багатоквартирних будинків без виключення, термін експлуатації яких більше 10 років.
Для того щоб прийняти участь у зазначеному заході, ініціативній групі співвласників у складі з трьох власників квартир та нежитлових приміщень (група створюється протоколом), потрібно обрати відповідний вид робіт, заповнити заявку та звернутися із заявкою до районної в місті Києві державної адміністрації.
Для отримання детальних роз’яснень щодо участі у механізмі спів фінансування, співвласники можуть звернутися до відповідної районної в місті Києві державної адміністрації, а також на сайті за посиланням https://dzki.kyivcity.gov.ua/pryntsyp-dii-mekhanizmu-spivfinansuvannia-kapitalnykh-remontiv.
2. Фінансування заходів з реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення багатоквартирних будинків міста Києва (револьверний фонд), що передбачене рішенням Київської міської ради від 07.10.2021 № 2747/2788.
Зазначений інструмент фінансової підтримки спрямований на надання позик або кредитів від КП «Фонд модернізації та розвитку житлового фонду міста Києва» (далі – КП Фонд) співвласникам будь-яких багатоквартирних будинків для реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення багатоквартирних будинків міста Києва.
КП Фонд надає позики та кредити будинкам, в яких функціонують ОСББ, ЖБК, ОК, а також житлові будинки, у яких співвласники в порядку, визначеному законодавством, обрали управителя.
Отримані кошти мешканці можуть спрямувати на різні види робіт, які стосуються спільної сумісної власності в багатоквартирному будинку, зокрема проведення робіт з улаштування (ремонту) систем протипожежного захисту.
Більш детально ознайомитися з інформацією щодо отримання позики та кредиту співвласники можуть на сайті https://kfmh.com.ua/activity/fund/.
3. Щодо потенційних механізмів фінансової підтримки інформуємо, що Київською міською радою зареєстровано проект рішення від 14.03.2025 за № 08/231-241/ПР «Про затвердження Порядку часткового відшкодування вартості улаштування (капітального ремонту) систем протипожежного захисту, яке фінансується об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житловими кооперативами та управителями багатоквартирних житлових будинків».
Зазначений проект рішення має на меті стимулювання співвласників багатоквартирних житлових будинків міста Києва до проведення капітального ремонту/улаштування систем протипожежного захисту.
Цей механізм компенсації розповсюджуються на всі багатоквартирні будинки міста Києва (ОСББ, ЖБК, управителі), які мають термін експлуатації більше 5 років.
Інформуючи про викладене, а також зважаючи, що недотримання вимог пожежної безпеки може призвести до виникнення пожеж та інших надзвичайних ситуацій і як наслідок створити загрозу життю та здоров’ю людей, просимо вжити вичерпних заходів щодо дотримання вимог пожежної безпеки в багатоквартирних будинках міста.