Інформація, симптоми та рекомендації щодо захисту від пташиного грипу
Пташиний грип це інфекційне захворювання птиці, яке спричиняється вірусами грипу А – H5N1, що вражає, в основному, птахів, дуже заразний для птахів і може бути причиною їхньої смерті.
Вперше за три роки в Україні, у січні 2020 року, зафіксовано спалах пташиного грипу Сталося це на приватному підприємстві «Хутір» у селі Бугаків Немирівського району Вінницької області, де утримувалося близько 98 тисяч птахів, із яких загинуло 4856, а решту довелося знищити. Дослідження відібраних там проб біоматеріалу у Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, виявило наявність збудника грипу А – H5N1.
Свійські птахи можуть бути інфіковані вірусом пташиного грипу через безпосередні контакти з інфікованими водоплаваючими чи іншими птахами, або через контакт із землею, на якій перебували хворі птахи, чи поверхнею, забрудненої вірусами, клітки. Вірус передається також із забруденими водою чи кормом.
Остання велика епідемія пташиного грипу спостерігалася в Європі взимку 2016-2017 років – збудник захворювання потрапив у Європу із перелітними птахами з Азії. Тоді довелося вбити сотні тисяч птахів, щоб запобігти подальшому поширенню вірусу.
Пташиний грип — захворювання, яке неможливо зупинити на кордоні, адже основним фактором поширення є інфіковані дикі перелітні птахи.
За результатами аналізу епізоотичної ситуації у світі, в останні роки спостерігається збільшення випадків виникнення спалахів грипу птиці в країнах Європи, зокрема у країнах, які межують з Україною. Так, за офіційними повідомленнями Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) та європейської системи нотифікації про захворювання тварин, в 2018-2019 роках грип птиці реєструвався в 11 країнах ЄС (128 спалахів) та РФ (84 спалахи).
У січні 2020 року спалахи грипу птиці зареєстровані в Республіці Польща, Словацькій Республіці, Угорщині, Румуні.
Збудник грипу птиці - РНК-вірус, який за своєю структурою споріднений із вірусом грипу типу А людей і тварин, може інфікувати людину і несе значний ризик для її здоров’я.
У зв’язку із виявленням у нашій країні пташиного грипу, Європейська Комісія тимчасово призупинила ввезення з України на територію ЄС м’яса птиці, м’ясної продукції з птиці та термічно необроблених продуктів із птиці.
Симптоми пташиного грипу у людей типові для звичайного грипу:
- інфекційно-токсичні (біль у м'язах, висока температура, озноб);
- респіраторні (нежить, сухий кашель, фарингіт, кровотеча з носа чи ясен, гостра дихальна недостатність);
- шлунково-кишкові (блювання, біль в животі).
Як ускладнення, може з'явитися інфекція очей, пневмонія.
В Україні, із 1997 року, було зареєстровано більше ніж 100 підтверджених випадків зараження людей вірусами пташиного грипу.
З метою недопущення розповсюдження захворювання серед птахів і ризику враження ним людей, 27.01.2020 року відбулося засідання Надзвичайної протизоотичної комісії КМДА, яка прийняла ряд важливих рішень щодо заходів із локалізації та недопущення поширення збудника грипу птиці у місті Києві:
- посилити контроль за обігом продукції птахівництва, вилучати при виявленні можливо забруднену продукцію з неблагополучних зон (господарств);
- при організації ярмарок - не допускати до реалізації продукцію невизначеного походження, без супровідних документів. Вжити дієвих заходів щодо недопущення несанкціонованої торгівлі, зокрема живою птицею та продукцією птахівництва;
- здійснювати постійний моніторинг поголів’я птиці, яка утримується у господарствах всіх форм власності. Ініціювати проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на Київському зоологічному парку загальнодержавного значення, ТОВ «Куренівський ринок», Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді;
- проводити моніторинг територій на предмет виявлення масової загибелі птиці.
У разі виявлення - негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві.
Найкращим захистом від грипу є вакцинація. В Україні на початку епідсезону завезли два типи вакцин: французьку «Ваксігрип» і південнокорейську «Джисі Флю». Вакцинуватися цими препаратами вже встигли більше 235 тисяч українців. Це, звичайно, краще, ніж у минулому році, коли за весь епідсезон щеплення від грипу зробили 161,5 тисячі українців (близько 0,4% всього населення країни), але все одно – вкрай мало.
Дійсно, епідсезон в Україні триває до середини весни, тому захистити себе від грипу хоча б на другу половину лютого, весь березень, квітень і першу декаду травня сенс є.
«В аптеках є вакцини проти грипу. Українці можуть придбати вакцину в аптеці за власні кошти і зробити щеплення в закладі охорони здоров’я. Орієнтовна вартість вакцин від 250 до 350 гривень», – йдеться в повідомленні Центру громадського здоров’я.
Для того, щоб зменшити ризик захворіти на пташиний грип, додатково рекомендується:
- виключити або звести до мінімуму контакт із птахами, особливо дітям;
- потрібно зберігати окремо від інших продуктів сирі продукти з птиці;
- виключити будь-які контакти з мертвими птахами, адже причиною смерті птаха може бути грип (це можуть бути домашні свійські птахи, або дикі);
- пташине м'ясо і яйця повинні піддаватися ретельній термічній обробці – вірус гине при високих температурах.
Інформацію підготовлено відділом з питань інформаційної політики за матеріалами відділу охорони здоров'я Дніпровської РДА