Київ вдруге змагатиметься за нагороду «12 зірок» від Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи
Цьогоріч українська столиця уже вдруге братиме участь у Європейському тижні місцевої демократії. Це щорічна подія серед держав-членів Ради Європи, в рамках якої місцеві органи влади проводять різноманітні заходи, спрямовані на поглиблення діалогу з громадою та її залучення до управлінських процесів на місцях.
«Минулого року ми вперше долучилися до проведення Європейського тижня місцевої демократії. І одразу ж гарно себе зарекомендували, здобувши головну нагороду – 12 зірок. Вона підкреслює досягнення місцевої влади у залученні громади до розвитку місцевої демократії та загалом суспільного життя на рівні міста. У цьому процесі ми маємо ряд ефективних інструментів. Громадський бюджет, електронні петиції, місцеві ініціативи та громадські слухання – так ми залучаємо громаду до управлінських процесів на місцях. Зараз ми вдосконалюємо інструменти електронної демократії. Наприклад, розробили нову редакцію положення про Громадський бюджет, прийняли Положення про загальні збори членів територіальної громади за місцем проживання», – зазначив керівник Управління з питань децентралізації, розвитку місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків Київради Юрій Павлов.
За його словами, високих показників на шляху залучення мешканців до вирішення актуальних проблем столиці вдається досягнути завдяки тісній співпраці з Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи, адже Київ дослухається до всіх рекомендації. Українська столиця переймає успішний досвід європейських країн і сприяє демократичній участі громадян у публічному житті на місцевому рівні. Це також посилює представництво України на міжнародній арені та в структурі Ради Європи.
У рамках проведення Європейського тижня місцевої демократії, у столиці заплановані тематичні акції, майстер-класи, тренінги, лекції та круглі столи. Це має підвищити обізнаність громадян щодо того, як функціонують органи місцевого самоврядування та залучити киян до активнішої участі у суспільному житті свого міста. Основні заходи проходитимуть восени.
Довідково.
Європейський тиждень місцевої демократії є щорічною загальноєвропейською кампанією, започаткованою Радою Європи 2007 року. ЄТМД проводиться впродовж тижня ближче до 15 жовтня – дати підписання Європейської хартії про місцеве самоврядування у 1985 році, учасниками є органи місцевих та регіональних влад 47 країн-членів Ради Європи.
9 листопада 1995 р. Україна набула членство у Раді Європи (РЄ), основній міжнародній політичній організації Європи, метою діяльності якої є захист прав і головних свобод людини та зміцнення плюралістичної демократії, в тому числі на місцевому і регіональному рівні.
Стратегічним курсом політики України є інтеграція до європейського співтовариства, що передбачає здійснення суттєвих інституційних змін, вдосконалення системи місцевого самоврядування, гармонізацію національного законодавства відповідно до сучасних європейських стандартів.
При вступі до Ради Європи Україна взяла на себе зобов’язання щодо реалізації основних європейських принципів місцевого і регіонального розвитку. Україною ратифіковано та здійснюється імплементація усіх міжнародно-правових договорів Ради Європи в сфері місцевої і регіональної демократії, головним з яких є Європейська хартія місцевого самоврядування.
Євроінтеграція – це процес, який не тільки потребує політичної волі та значних зусиль на центральному рівні, але й належного рівня сприйняття та розуміння, а також безпосередньої роботи на рівні громад та регіонів.
Головною метою ініціативи проведення Європейського тижня місцевої демократії є активізація процесів розповсюдження інформації щодо принципів, надбань та досягнень функціонування місцевої демократії в Україні та Європі, сприяння обізнаності громадян щодо можливостей вирішення питань місцевого значення та залученню їх до прийняття управлінських рішень.
Відповідно до принципів демократичного розвитку забезпечення вільного отримання інформації стосовно можливостей участі громадян у суспільно-політичному житті їхніх міст та регіонів є головною передумовою здійснення ефективного та дієвого управління на місцях.
Практичне проведення Європейського тижня місцевої демократії
Завданнями Тижня є розповсюдження інформації про діяльність місцевих органів влади, ознайомлення громадян з основними принципами їхньої роботи, привернення уваги населення селищ, міст та регіонів до того, що їхня участь у місцевих справах є найважливішим чинником життєздатності демократії. Поширення інформації про різні форми та можливості участі в прийнятті рішень на місцевому рівні повинне сприяти розширенню участі громадян у соціальному, культурному, економічному та політичному житті. Проведення таких заходів на місцях під єдиним "гаслом" на всьому континенті має підсилити розуміння того, що "місцевий" і "європейський" підходи до здійснення самоврядування не протистоять один одному, а взаємно один одного доповнюють. Місцева демократія є загальною європейською цінністю та повинна спиратися на кращі досягнення та практики в галузі управління та демократії.
На національному рівні Тиждень є часом, коли презентуються напрацювання та результати річної діяльності в сфері місцевого і регіонального розвитку та плани на майбутнє.
Інформацію підготовлено відділом з питань інформаційної політики за матеріалами kmr.gov.ua