Небезпека щодо африканської чуми свиней


Африканська чума свиней (скор АЧС), Африканська лихоманка, східно-африканська чума, хвороба Монтгомері - висококонтагіозна вірусна хвороба свиней, що характеризується лихоманкою, ціанозом шкіри і великими геморагіями у внутрішніх органах. Відноситься до списку відповідно до Міжнародної класифікації заразних хвороб тварин. Для людини африканська чума свиней небезпеки не представляє.
У 2007 році численні спалахи захворюваності АЧС реєструвалися в Грузії. З 2007 року АЧС поширюється серед диких кабанів і домашніх свиней на території європейської частини Росії. Під загрозою розвитку епізоотії знаходяться Білорусія і Україна.
Це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.
Що необхідно знати пересічному громадянину про Африканську чуму свиней (АЧС)?
- Що АЧС не становить небезпеки для людей.
- Що на АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статево-вікових груп).
- Що резервуаром Африканської чуми свиней в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині).
- Що основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи.
- Що збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС (наприклад: в копченій шинці - до 5 місяців).
- Що холод (заморожена свинина) - всього лиш консервує збудника (продукт залишається небезпечним для свиней після розморожування).
- Що виявивши хвору тварину (не стандартна поведінка) чи труп свині в природному середовищі необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.
Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини та надзвичайно небезпечний для свиней.
1 серпня 2012 року в селі Комишуватка Запорізької області було зафіксовано спалах африканської чуми свиней.
У травні 2015 року випадок захворювання виявлено у дикого кабана в заказнику «Залісся» (Київська обл.).
У липні 2015 року через порушення ветеринарно-санітарних умов на Київщині (смт. Калита, Броварський район, Київська область) виявлено спалах захворювання, в результаті чого було знищено 60 000 свиней.
У жовтні 2015 року випадок захворювання зафіксовано в селищі Врадіївка Миколаївської області.
У листопаді 2015 року випадок захворювання зафіксовано у селищі Миколаївка Одеської області. Введено карантин з 19 листопада 2015 року.
17 грудня 2015 року в Кременчуцькому районі Полтавської області зафіксували захворювання свиней на африканську чуму. Прийнято рішення про оголошення 3-кілометрової карантинної зони захисту на території с. Дзержинське і с. Мала Кохнівка і 20-кілометрової зони нагляду.
10 лютого 2016 року в селі Рокита Полтавської області зафіксовано захворювання свиней на африканську чуму. Прийнято рішення про оголошення 3-кілометрової карантинної зони захисту на території с. Рокита і 20-кілометрової зони нагляду.
В липні та серпні 2016 випадки захворювання реєструвалися у Сумській ,Одеській, Ровенській та Хмельницькій областях.
За інформацією Центру здоров’я Дніпровського району міста Києва.