Рішення про розміщення та вигляд муралів у Києві прийматимуть за участю експертів із мистецтвознавства, культури та охорони пам’яток
Розпорядженням міського голови затверджений персональний склад Комісії з питань погодження ескізів та локацій розміщення монументальних розписів (муралів). Її діяльність має врегулювати надзвичайно актуальне в Києві питання із залученням представників профільних департаментів КМДА, експертів у галузях мистецтвознавства, культури та охорони пам’яток. Про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.
«Оскільки останнім часом кількість ініціатив щодо створення муралів помітно зросла, фахівці враховуватимуть їхню концепцію, художню і культурну цінність, актуальність, гармонійне інтегрування в урбаністичний простір тощо. Окрім цього, експерти враховуватимуть наявність погодження про розміщення розписів із місцевими громадами», – розповіла Ганна Старостенко.
Вона додала, що така прозора процедура допоможе зберегти естетику міста та унеможливить хаотичне замальовування міських будинків і споруд недоречними стінописами. Зокрема, Комісія відхилятиме ініціативи створення муралів, які містять рекламу з інформацією, що заборонена законодавством України, а також не погоджуватиме нанесення муралів на фасади об’єктів культурної спадщини.
Нагадаємо, що Порядок нанесення муралів на будівлях і спорудах Київрада ухвалила в липні цього року. Він визначає механізми нанесення монументальних розписів у Києві, їх утримання, збереження та демонтаж.
«Сьогодні мурали стали невід’ємною частиною міського простору і багато з них дійсно прикрашають столицю. Водночас нерідко стають предметом критики професійного середовища та викликають суспільний резонанс через невдалий вибір локації або сумнівні сюжети. Ґрунтовний фаховий розгляд ініціатив Комісією з питань погодження ескізів та локацій муралів, переконана, зменшить кількість таких випадків у майбутньому», – сказала депутатка Київради, голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха.
Вона зазначила, що Київ – перше місто в Україні, яке спільно з експертами та, враховуючи пропозиції громадськості, розробило і затвердило прозору та зрозумілу процедуру, що визначає дорожню карту для ініціаторів створення муралів. Вікторія Муха також наголосила, що мурали стали також формою меморіалізації війни росії проти України. Мистецтвознавці, архітектори, урбаністи рекомендують увічнювати події та вшановувати пам'ять Захисників і Захисниць у колективній формі або створювати збірний образ Героїв, що і передбачили рішенням Київської міської ради. Вдалий приклад колективної меморіалізації – мурал «Привид Києва», присвячений усім пілотам, які боронили небо над столицею на початку повномасштабного вторгнення.
За інформацією https://kyivcity.gov.ua