У Дніпровському районі вшанували чорнобильців


У Дніпровському районі столиці в День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС голова Верховної Ради України, в. о. Президента України Олександр Турчинов взяв участь в урочистій церемонії покладання квітів до пам’ятного знаку «Воїнам Чорнобиля» та до Меморіального кургану героїв Чорнобиля на території церкви Св. Архангела Михаїла. Його супроводжували Перший віце-прем'єр-міністр України Віталій Ярема, Генеральний прокурор України Олег Махніцький, Голова Київської міської державної адміністрації Володимир Бондаренко, голова Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Анатолій Долинний, інші офіційні особи, народні депутати України, церковні ієрархи та представники громадськості.
Пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання та залпами Почесної варти.
Крім того, вночі ритуал пам’яті розпочався о 00:55 –01:35 з поминального молебню в пам’ять жертв Чорнобильської катастрофи та покладання квітів й гірлянд до Меморіального кургану героїв Чорнобиля на території церкви Св. Архангела Михаїла за участю керівників міста та району.
… Свічка Поминальна і свічка Надії… 26 квітня полум’я їхнє в кожному нашому домі зіллється в одне полум’я Віри! Ми будемо жити!
Довідково:
26 квітня 1986 року сталася на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції одна з найбільших аварій на атомних електростанціях - аварія на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС).
У ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що належить до найбільших катастроф техногенного характеру в історії людства, брали участь люди найрізноманітніших спеціальностей – пожежники, військовослужбовці, енергетики-атомники, інженери-конструктори, будівельники, прості працівники і селяни, в екстреному порядку були мобілізовані для усунення наслідків аварії. Цих героїв за найскромнішими підрахунками, було не менше як 600 тисяч осіб. На жаль, більшості їх вже немає з нами. Проте подвиг їх живе у пам’яті наших громадян.
Збудована в 1976 році, Чорнобильська АЕС, розташована за 100 кілометрів на північ від Києва вона мала чотири реактора, кожний з яких був здатен виробляти до тисячі мегават електроенергії.
Увечері 25 квітня 1986 року група інженерів почала проводити на 4-у реакторі абсолютно непідготовлений технічний експеримент, під час якого потужність реактора була знижена на 7% від норми, а контрольні пристрої були відключені. Робота реактора стала нестабільною і неконтрольованою, а спроба відновити стандартний режим його роботи - запізнілою, і 26 квітня 1986 року на 4-у реакторі пролунали два вибухи. Вони були не ядерними, а хімічними, як наслідок перегріву реактора і накопичення великої кількості газів, що з'явились під час неконтрольованої реакції. Потужність вибухів була настільки великою, що було зруйновано стальну і свинцеву обшивку реактора, і в повітря піднялось більше 60 тон радіоактивних матеріалів.
Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним "саркофагом", збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі і аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.
В Україні Чорнобильська катастрофа стала національною трагедією. Нині статус постраждалих в Дніпровському районі м. Києва мають більше 8 тис. осіб, з яких майже 5,6 тис. безпосередніх учасників ліквідації наслідків аварії, понад 2 тис. 800 осіб потерпілих, серед яких 934 дитини, 483 вдови, померлих учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.
Всі ці категорії громадян отримують відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи» ті чи інші пільги, компенсаційні виплати: на продукти харчування, щорічну допомогу на оздоровлення, одноразові допомоги і компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, один раз на рік сплачується: компенсація за невикористану санаторно – курортну путівку, компенсацію за проїзд по території України: постраждалим І категорії у розмірі 100 відсотків, постраждалим ІІ категорії у розмірі 50 відсотків вартості проїзду. Всі ці компенсації надаються згідно з особистою заявою та на підставі відповідного пакету документів.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 29.03.1990 № 8985-ХІ 26 квітня оголошено Днем Чорнобильської трагедії.
Підготовлено у відділі з питань інформаційної політики.