У Києві відбувся Діалог високого рівня «Стратегічне енергетичне партнерство Україна-ЄС»
У Києві відбувся Діалог високого рівня “Стратегічне енергетичне партнерство Україна-ЄС” за участі міністра енергетики України Германа Галущенка та єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон.
Під час засідання сторони обговорили ситуацію з безпекою постачання в Україну та ЄС енергоносіїв з огляду на продовження повномасштабної війни росії проти України та спровокованої рф енергетичної кризи на європейських ринках.
“Ми продовжуємо підтримувати Україну. Європейський Союз ухвалив вже низку пакетів санкцій і заходів, спрямованих на стримування і послаблення російського агресора. Ми віддані цій позиції і будемо продовжувати відповідну роботу надалі”, - наголосила єврокомісар.
Кадрі Сімсон підкреслила, що ЄС вдалося не тільки знизити залежність від російських енергоносіїв та диверсифікувати поставки газу, але і здійснити низку успішних кроків, які значно знизили ціни на газових ринках.
Вона зазначила, що прийдешня зима буде досить складною, але Європа пройде її завдяки накопиченому у сховищах газу, а також енергозберігаючим заходам. Водночас вже наступну зиму країни ЄС мають пройти, повністю відмовившись від російського блакитного палива.
Герман Галущенко запропонував європейським країнам на тлі зниження цін на газовому ринку використати можливості українських підземних газових сховищ для закачування додаткових обсягів газу.
“Ми готові запропонувати європейським партнерам 15 млрд кубометрів резервних потужностей українських ПСГ за вигідними тарифами”, - підкреслив він.
Окрему увагу на зустрічі було приділено поточній ситуації в українському енергетичному секторі з огляду на продовження росією масованих обстрілів критичної інфраструктури.
Герман Галущенко подякував ЄС за вже надану допомогу для проведення відновлювальних робіт на пошкоджених або зруйнованих ворогом об’єктах і мережах. Кадрі Сімсон підкреслила, що така підтримка українського енергосектору буде продовжуватися і надалі.
Міністр також наголосив, що такі обстріли енергетичної інфраструктури не можуть залишатися безкарним. Має бути розроблено систему санкцій, які можуть бути негайно застосовані у разі подальших масованих обстрілів енергетичної інфраструктури та терору цивільного населення.
Також сторони обговорили ситуацію на окупованій рф Запорізькій АЕС. Герман Галущенко зазначив, що росія продовжує чинити тиск на персонал станції, а призначений окупантами так званий новий директор змушує працівників оформлювати російські паспорти та укладати контракти з російським оператором, який намагається привласнити ЗАЕС. Міністр наголосив, що єдиним легітимним ліцензованим оператором ЗАЕС є НАЕК “Енергоатом”. Україна наполягає на негайній деокупації та демілітаризації станції та передачі її під повний контроль легітимного оператора. Кадрі Сімсон підтримала українську позицію, наголосивши, що перебування на ЗАЕС російських військових є порушенням усіх міжнародних норм і правил.
Також на зустрічі обговорювалися напрямки співпраці у питаннях відновлення та відбудови українського енергетичного сектору за європейськими стандартами та сучасними енергоефективними технологіями, які забезпечать стійкість енергетичної інфраструктури, зокрема, до військових викликів.
За інформацією mev.gov.ua