Всесвітній день боротьби з гепатитом «Задумайтесь знову!»

У 2010 р. на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я було прийнято резолюцію щодо офіційного проведення Всесвітнього дня боротьби з гепатитом 28 липня. День 28 липня було обрано на честь дня народження професора Баруха Самюеля Бламберга (Baruch Samuel Blumberg), який отримав Нобелівську премію за роботу щодо відкриття вірусу гепатиту В. Всесвітній день боротьби з гепатитом – це можливість для підвищення уваги та освідомлення щодо вірусного гепатиту як глобальної проблеми світової системи охорони здоров’я та обізнаності суспільства щодо загрози його наслідків. У Всесвітній день боротьби з гепатитом, 28 липня 2014 р., Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та партнери будуть закликати тих, хто формує політику, робітників системи охорони здоров’я, суспільство, населення «задуматися знову» про цього «мовчазного вбивцю».
За даними Міністерства охорони здоров’я України, хворих на вірусний гепатит С у п'ятеро більше, ніж хворих на ВІЛ/СНІД, та у 5-6 разів більше ніж носіїв ВІЛ. Більше як 170 мільйонів населення Земної кулі – це хворі на хронічний гепатит С. Щорічно інфікується близько 3-4 млн. осіб. Сприйнятливість людини до вірусу гепатиту С досить висока. Питома вага гепатиту С серед інших видів посттрансфузійного гепатиту становить в різних країнах світу від 50 до 90%. З кожним роком захворюваність гепатитом С в різних країнах світу зростає. Експерти вважають, що цей ріст пов'язаний з ростом наркоманії: 38-40% молодих людей, які захворіли гепатитом С, інфікуються при внутрішньовенному введенні наркотичних засобів. Найбільша ураженість відмічається в регіонах Центральної та Східної Азії, Північної Америки. Епідемії гепатиту С може виникати серед визначених груп населення високого ризику (наприклад, інфекційних наркоманів). У значної кількості осіб з хронічною формою інфекції розвивається цироз або рак печінки. Щорічно від наслідків, що пов’язані з гепатитом С помирають 350 000 - 500 000 осіб.
У 55–85% осіб, які заразились на гепатит С розвивається хронічна інфекція, з них на цироз печінки в наступні 20 років ризикують захворіти 15-30 % осіб.
В Україні нараховується від 650 тисяч осіб до 1 мільйону носіїв вірусу гепатиту С.
Вакцини проти гепатиту C не існує. Тому, профілактика захворювання залежить від зменшення ризику зараження вірусом в групах населення високого ризику, в медичних закладах.
До речі, кожний 12-й мешканець планети Земля живе з хронічним гепатитом В або С. Кожні 10 секунд 1 людини в світі заражується на гепатит. Кожен третій мешканець планети підпадав під ризик зараження одним або двома вірусами. Гепатити В та С сумісно вбивають одну людину кожну хвилину. У 2010 р. їх жертвами стали 1,4 мільйони людей.
В м.Києві, у І-му півріччі 2014 р., в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, відмічається зниження показників захворювань всіма формами вірусних гепатитів на 7,1 %.
Питома вага гострого вірусного гепатиту А складає 21,9%, гострого гепатиту В – 20,8%, гострого гепатиту С – 5,4%, інші гострі вірусні гепатити – 1,4%, хронічні вірусні гепатити – 50,5%.
За І півріччя показник захворюваності на гепатит А є в 3,6 рази вищим, ніж в минулому році. Тенденція до збільшення захворюваності спостерігається по всій Україні. Показник захворюваності по місту нижче від показника по Україні на 6,5%. Хворіє, переважно, доросле населення, питома вага якого у віковій структурі становить 81,5 %.
Протягом звітного періоду захворюваність гострим вірусним гепатитом В зменшилась на 15,6%, в порівнянні з аналогічним періодом 2013р. Показник захворюваності по місту є вищим показника по Україні на 50%. Захворюваність гострим вірусним гепатитом С, у порівнянні з минулим роком, зменшилась у 2,4 рази. Показник захворюваності по місту знаходиться на рівні показника по Україні.
Тому, дуже важливо бути обізнаним в питаннях профілактики гепатитів, захиститися від цієї недуги, а якщо ж зараження вже відбулося, вчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.
За інформацією епідеміологічного відділу ГУ Держсанепідслужби у м.Києві.