Заява МЗС України у зв’язку з тисячним днем з початку повномасштабного військового вторгнення російської федерації в Україну
Тисячу днів Україна протистоїть повномасштабній збройній агресії російської федерації та веде рішучу боротьбу за свою свободу, державність, територіальну цілісність та можливість вільно розвиватись і будувати майбутнє.
За цей час ми стали свідками справжньої мужності захисників острова Зміїний, героїзму оборонців «Азовсталі», Бахмуту та інших міст і селищ, невтомної роботи волонтерів, безпрецедентної готовності як українських військових, так і цивільних громадян боронити кожен клаптик української землі.
Водночас весь світ був вражений жахливими злочинами російської армії у Бучі, Ягідному, Ірпені, Ізюмі, Маріуполі та інших містах, руйнуваннями Каховської ГЕС, розстрілами українських військовополонених та цивільних осіб, цілеспрямованим руйнуванням житлових будинків, шкіл, лікарень, та інших обʼєктів цивільної інфраструктури.
Розв’язана росією найбільш масштабна агресивна війна на європейському континенті з часів Другої Світової війни зруйнувала міжнародну систему безпеки.
Тисячу днів, вражаючи світ своєю стійкістю, український народ продовжує чинити рішучий опір агресору заради незалежного майбутнього, вільного від примусу Кремлівської диктатури.
Реалізовуючи своє право на самооборону на підставі статті 51 Статуту ООН, Україна звільнила понад половину окупованих з початку повномасштабного вторгнення територій, знищила сотні тисяч солдатів армії окупанта, десятки тисяч одиниць військової техніки та продовжує боротьбу за звільнення тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим, міста Севастополь, частин Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей.
Попри повномасштабну війну, Україна просувається на шляху до вступу в ЄС і НАТО, втілює важливі реформи, забезпечила макроекономічну стабільність, зберігає єдність суспільства на цьому шляху, включно з усіма нашими людьми за кордоном. Ми працюємо над тим, щоб створити умови для їхнього повернення додому.
російське військове вторгнення супроводжується масовими порушеннями міжнародного права, міжнародного гуманітарного права та прав людини. Російські окупаційні війська вчиняють воєнні злочини і злочини проти людяності, вбивають цивільних, катують та страчують військовополонених. Цивільні українці живуть в умовах постійних ударів керованими авіабомбами, ракетами та дронами різного типу російського, північнокорейського та іранського виробництва.
росія веде гібридну війну не лише проти України, але й проти всього світу, використовуючи продовольство, енергетику та інші ресурси як зброю. Росія втілює масштабні дезінформаційні кампанії та кібератаки, намагається маніпулювати громадською думкою, ширити хаос та розкол в демократичних суспільствах.
Повномасштабне вторгнення рф в Україну засвідчило нагальність обʼєднання зусиль демократичних держав у протидії широкому спектру гібридних тактик рф.
Щоденний терор росії доводить, що нинішнього тиску на країну-агресора недостатньо. Україна потребує можливості завдавати ударів по військових цілях на всій території рф. росія розуміє лише силу.
російська федерація продовжує навмисні удари по енергетичній системі України. Закликаємо міжнародних партнерів допомогти Україні зміцнити повітряний щит для захисту критично важливих енергетичних об’єктів, а міжнародні гуманітарні організації – реагувати на злочинні дії рф щодо цивільних людей.
Також є важливим подальше посилення санкційного тиску, зокрема на ключові сектори російської економіки, з метою позбавлення рф можливостей та ресурсів, необхідних для виробництва озброєння та військової техніки, яка використовується для продовження війни.
Україна ніколи не підкориться окупантам, а російські військові будуть покарані за порушення міжнародного права.
Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт диктатора володимира путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової за незаконну депортацію та переміщення українських дітей, що є воєнним злочином. МКС також видав ордери на арешт ексміністра оборони рф Сергія Шойгу, начальника Генштабу російської армії Валерія Герасимова, екскомандувача дальньої авіації росії Сергія Кобилаша й колишнього командувача Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова через їхню причетність до вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
Закликаємо держави-члени Римського Статуту дотримуватись свого зобов’язання щодо співпраці з МКС та необхідності забезпечення арешту воєнного злочинця володимира путіна та його поплічників, на яких МКС видав ордери на арешт.
Ми також розраховуємо на досягнення результату в роботі над створенням Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України з метою притягнення вищого політичного та військового керівництва росії за злочин агресії проти України – злочин, який є першопричиною всіх інших міжнародних злочинів.
Міжнародний Суд ООН у справі щодо звинувачень в геноциді за Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти Росії), яку Україна ініціювала на другий день після повномасштабного вторгнення, виніс перше проміжне рішення на користь України, визнавши свою юрисдикцію розглядати цю справу.
Окрім цього, Міжнародний Суд ООН видав Наказ про застосування тимчасових заходів, який зобов’язує росію припинити військові дії, розпочаті 24 лютого 2024 року. росія продовжує порушувати цей юридично обов’язковий до виконання наказ.
російська агресія вплинула не лише на Україну. Триваючий ядерний шантаж рф, захоплення ЗАЕС і атаки на об’єкти критичної інфраструктури, від яких залежить безпечне функціонування українських АЕС, ставлять під загрозу весь світ.
Тисяча днів російського вторгнення призвели до загострення продовольчої кризи в усьому світі. Невибіркові удари по українських портах, цивільних суднах, мінування сільськогосподарських полів мають негативний вплив на мільйони людей далеко за межами України. Світ став заручником імперіалістичних амбіцій росії, яка свідомо використовує продовольство як зброю. Попри російський терор, Україна залишається одним із ключових гарантів глобальної продовольчої безпеки.
Жертвою війни стало і довкілля. Викиди в атмосферу, забруднення земель та річок, непоправна шкода біорізноманіттю, руйнування Каховської ГЕС – це лише кілька з багатьох прикладів впливу агресії на довкілля. Токсичний спадок злочинних дій рф відчувається і далеко за межами нашої держави. Саме тому питання екологічної безпеки перебуває серед важливих пріоритетів, над якими працює українська сторона в рамках імплементації Формули миру, зокрема з метою посилення існуючих природоохоронних механізмів захисту довкілля в умовах війни.
Ми вдячні партнерам за всю надану оборонну, фінансову, економічну та гуманітарну допомогу. Закликаємо продовжити та посилити підтримку. Відновлення глобальної стабільності та спільної безпеки без відновлення територіальної цілісності та суверенітету України є неможливим.
Закликаємо партнерів до посилення допомоги Україні, зокрема зміцнення повітряного щита для захисту критично важливих енергетичних об’єктів; до активної участі у відновленні та відбудові нашої держави; до більш активного реагування на дії кремля, що ставлять під загрозу функціонування українські об’єкти ядерної енергетики; до засудження та розслідування злочинів рф щодо цивільних українців; до спростування фейків, за допомогою яких росія намагається відбілити свої воєнні злочини.
російська федерація не демонструє готовності до завершення війни. Натомість вона посилює співпрацю з Іраном та КНДР. Тегеран надає російській федерації дрони та іншу підтримку, а КНДР фактично вступила у війну на боці росії, відправивши військовий контингент для участі у бойових діях проти України на додаток до переданих раніше артилерійських снарядів та ракет.
Поглиблена взаємодія цих трьох режимів демонструє, що російська агресія проти України це глобальна загроза, яка дестабілізує Європу, Південно-Східну Азію та Близький Схід. Вона потребує глобальної протидії.
Президент України запропонував План Перемоги, реалізація якого змусить російську федерацію до припинення агресії і справедливого миру. Закликаємо наших партнерів підтримувати нашу боротьбу, сприяти реалізації Плану перемоги та досягнення всеосяжного, справедливого та стійкого миру для України, Європи та усього світу.
Закликаємо міжнародних партнерів об’єднатися навколо реалізації Формули миру, яка є єдиним комплексним баченням щодо завершення війни та встановлення всеосяжного, справедливого та стійкого миру. Потрібен мир завдяки силі, а не умиротворення.