Успішні практики ОСББ Дніпровського району з реалізації енергоефективних проєктів
Усе більше будинкових громад Дніпровського району обирають енергонезалежність та активно готуються до можливого блекауту.
Сьогодні очільниця Дніпровської РДА Олена Шевченко розповідає про ОСББ, де встановлено сонячні електростанції, за допомогою програми відшкодування вартості незалежних джерел електричної енергії, або завдяки участі у конкурсі проєктів з реалізації енергоефективних заходів у будинках ОСББ/ЖБК.
З перших днів повномасштабного вторгнення ворог методично завдає ударів по критичній інфраструктурі, внаслідок чого перебої з електропостачанням житлових будинків виникли ще 2022-му році.
Щоб працювали ліфти та освітлення біля будинку і в під’їзді – про це треба подбати завчасно: придбати потужне обладнання, яке коштує сотні тисяч, а іноді й мільйони гривень. Самі мешканці готові збирати на це гроші далеко не завжди. На рівні будинку треба забезпечити роботу інженерних систем, які дозволяють подавати в квартиру тепло і холодну воду. Це індивідуальні теплові пункти, насосні станції, дахові або прибудовані газові котельні тощо.
Деякі ОСББ Дніпровського району столиці успішно реалізували проєкти з покращення енергоефективності своїх будинків. Зокрема, в ОСББ «Порядок Шептицького, 12» реалізовано першу в Україні концепцію «активного споживача».
За рахунок встановлення 72 сонячних панелей загальною ємністю 30,0 кВт, двох інверторів по 12 кВт та 6 акумуляторних батарей загальною ємністю 90 кВт станція генерує, забирає енергію, наповнює батареї та автоматично скидає її в час пікового навантаження в загальну електричну мережу.
Вартість електричної енергії в піковий період становить 9 грн/кВт. Ця енергія обліковується вузлом комерційного обліку електричної енергії та по договору з постачальником електроенергії YASNO протягом року відбувається взаєморозрахунок між вартістю електричної енергії спожитої будинком за загальним тарифом - 4.32 грн/кВт і вартістю електричної енергії, скинутим надлишками в піковий період, що за рік дає прибуток будинку до 100.0 тис. грн.
У разі аварійного/стабілізаційного відключення електричної енергії за рахунок закумульваної електричної енергії може забезпечуватися робота насосного обладнання будинку, одного пасажирського ліфта, освітлення місць загального користування (МЗК) та системи відеонагляду на 12-15 годин.
Загальна вартість проекту склала 3,2 млн. грн в т.ч. співвласники сплатили – 1,1 млн. грн., а за рахунок участі в конкурсі проєктів з реалізації енергоефективних заходів у житлових будинках міста Києва 2,1 млн. грн.
Також ОСББ відшкодовано 200 тис. грн відповідно до рішення Київської міської ради від 10.11.2022 №5586/5627 «Про деякі питання підготовки житлового фонду міста Києва до проходження зимового періоду в умовах воєнного стану», яким затверджено Порядок часткового відшкодування вартості незалежних джерел електричної енергії.
А рішенням загальних зборів ОСББ «ЖК «ПЕРОВСЬКИЙ» було придбано та встановлено дизельний трифазний генератор потужністю 120 кВт, яким, у разі відключення електричної енергії, буде заживлено: циркуляційні насоси холодного, гарячого водопостачання та централізованого опалення, по 1 пасажирському ліфту в кожному з під’їздів, освітлення сходових клітин, робота системи відеонагляду, система контролю доступу до будинку та освітлення паркінгів, які є укриттями.
Вартість трифазного дизельного генератора становила 1,3 млн. грн, з яких 600 тис. грн. було відшкодовано ОСББ «ПЕРОВСЬКИЙ» відповідно до рішення КМР №5586/5627.
Для покриття різниці у вартості дизельного генератора (700 тис. грн) та виконання робіт з встановлення, підключення, пуско-налагоджувальних робіт співвласниками будинків прийнято рішення про сплату одноразового внеску в розмірі 4 тис. грн з квартири та затверджений щомісячний додатковий внесок 6,0 грн/м² площі квартири/нежитлового приміщення для придбання мастила, палива, технічного обслуговування дизельного генератора.
А ОСББ «ВЕЖА ДВРЗ», маючи власну газову котельню, встановило сонячні панелі, інвертори та акумуляторних батареї на даху будинку та на даху прибудованої газової котельні. Завдяки чому забезпечується робота пасажирського ліфту та насосного обладнання.
Наразі фактична вартість електричної енергії на освітлення МЗК у будинку становить 1.68 грн/кВт. За рахунок різниці між вартістю електричної енергії, встановленої НКРЕКП (4,32 грн/кВт), та фактичною 1,68 грн/кВт, а також внесків співвласників заплановано придбати та встановити додатково сонячні панелі.
Довідково.
На сьогоднішній день в Києві діє чотири механізми підвищення енергостійкості осель:
- програма для ОСББ та ЖБК «70/30%»,
- програма Соціального та економічного розвитку м. Києва (для усіх без винятку будинків),
- револьверний фонд, що надає доступні позики та кредити багатоквартирним будинкам
- компенсація вартості генераторів, що дозволяє отримати відшкодування 75% вартості, але не більше:
- 100 тис. грн для будинків до 6 поверхів ;
- 200 тис. грн для будинків від 7 до 16 поверхів;
- 300 тис. грн для будинків від 17 поверхів.
Очільниця Дніпровського району Олена Шевченко зазначає, що протягом поточному року до Дніпровської райдержадміністрації надійшло 43 звернення від ЖБК та ОСББ щодо відшкодування вартості незалежних джерел електричної енергії.